Ščurek na slovenskom znači cvrčak, ali omaleni no korpulentni slovenski vinar Stojan Ščurek ne sliči previše tom raspjevanom kukcu. Pjevaju, međutim, njegova vina: dva najpoznatija, crveno i bijelo, zovu se Stara brajda. Bijelomu, koje odlično pristaje začinjenijim jelima od plemenite ribe i bijeloga mesa te mladim sirevima, osnova je rebula, izvorna sorta Goriških brda gdje Ščurek ima vinograde.
U vinu ima i pikolita, sauvignona te nekoliko izvornih sorata toga kraja. Trsovi su stari 40 godina, što se osjeti u punoći samoga vina. Bobice grožđa 24 sata maceriraju u soku, a vino dugo fermentira od 11 do 15 mjeseci u bačvicama od slovenskog i francuskog hrasta. Ima jaču, slamnatožutu boju i iznimno kompleksne arome.
Miriše na kuhano domaće voće, vaniliju, pčelinji vosak, vrući kruh pojačan diskretnim notama lješnjaka. U ustima je raskošno snažno, osjeti se karamela, a vrlo dugo traje. Služi se znatno toplije od uobičajene temperature bijelih vina, na 13-ak stupnjeva, i to iz velike čaše. Dobro ga je otvoriti jedan sat prije služenja, pa čak i dekantirati. U crvenoj Staroj brajdi sorte su merlot, cabernet franc, cabernet sauvignon i refošk. Stojan Ščurek tvrdi da mješavine sorata daju najbolja vina, no tržište traži i sortna vina, pa pravi i njih. Ipak, svako vino, kaže, mora zrcaliti karakter podneblja iz kojeg potječe.
Ščurekovo bijelo vino Stara brajda mješavina je 60 posto rebule i nekoliko sorata koje rastu u većini starih vinograda Goriških brda poput pikolita, glere, tržalke, malvazije. Korpulentno je poput samog vinara, a služi se u velikoj čaši na temperaturi između 13 i 15 Celzijevih stupnjeva.