Nije prošla ni godina dana od lansiranja vina koja nose imena pjesama jedne od najvećih rock bendova, a planulo je više od 50.000 sanduka. U svakom je 12 butelja. Brojke će, vjerojatno, uskoro biti puno veće jer upravo počinje prodaja u SAD-u. I ponuda je obogaćena. Sredinom kolovoza 2011. u australskom lancu supermarketa Woolworths pojavila su se četiri vina sa slikama članova AC/DC i imenima njihovih pjesama. Shiraz se zove Back in Black, cabernet sauvignon je Highway to Hell, bijeli sauvignon Hells Bells, a muškat You Shook Me All Night Long. Novo, peto vino peteročlanog benda je chardonnay Thunderstruck.
Legendarni gitarist u kratkim hlačicama Angus Young i njegov brat po krvi i instrumentu Malcolm te pjevač Brian Johnson, basist Cliff Williams i bubnjar Phil Rudd ne kopaju, naravno, u vinogradu, niti peru bačve ili beru i prešaju grožđe. To za njih rade u Warburn Estateu, jednoj od najvećih obiteljskih vinarija koju su u gradiću Grifithu u australskoj saveznoj državi New South Walles 1952. osnovali Maria i Giuseppe Sergi, talijanski imigranti čiji sin Antonio s djecom danas vodi biznis. Imaju tri imanja, Warburn, Aspen i Stephendale, te u svakom rade nekoliko vina pod tim imenom. Imaju i razna vina pod etiketama Gossips (tračevi), Rumours (glasine) te Brass Razu, što je neka neprevodiva i vrlo teško razumljiva australska igra riječima. Moto im je da vina nisu za čuvanje nego za uživanje. Imaju oko 1000 hektara vinograda, puno su uložili u podrumsku tehnologiju i na godinu rade 35 milijuna litara vina. Rokerska vina su im, dakle, kap u moru pa ih ni ne spominju. A ni kritičari im nisu blagonakloni.
- Tražite li dobar sauvignon s Novog Zelanda, nemojte uzeti Hells Bells – pokopali su na australskom vinskom portalu Wine Buzz sauvignon 2010. koji je od grožđa iz slavne novozelandske regije Marlborough. Dodali su da je cabernet sauvignonu iz 2008. Highway to Hell primjereno ime, da shiraz 2010. može zadovoljiti samo onoga tko ne zna što znači puno vino čvrstog tijela, a za muškat 2011. samo su rekli da je sladak. I da se će možda malo popraviti s godinama. Obožavateljima australskih rock dinosaura te kritike očigledno nisu važne. Ta su vina, uostalom, namijenjena prije svega rokerskoj pivskoj publici koja traži osvježenje, a ne kompleksnost. Sami članovi AC/DC nisu se oglašavali o svojim vinima koja se, usput rečeno, u Engleskoj prodaju po 10 funti, odnosno 95 kuna.
Rokerima vina, izgleda, postaju draža od piva ili američkog viskija Jack Daniel’s koji su mnogi zvali najboljim rokerskim prijateljem. Svoja su imena vinima dali i bendovi Metallica, Kiss, Motörhead, Whitesnake… Glazbenici poput Stinga, Madonne, Barbre Streisand, Cliffa Richarda, Micka Fleetwooda ili Micka Hucknalla i sami proizvode vina. Njihova su kakvoćom bliža vinima glumaca Gerarda Depardieua, Dana Aykroyda ili Christophera Lamberta koja su doista dobra. No ne prodaju se ni približno dobro kao vina AC/DC.
O vrijednosti vina možda se može nešto reći po kvaliteti čepa ili boji, ako se boja može raspoznati kroz staklo, no to nije pouzdano. Samo je jedan pravi način da se vidi vrijede li, a to je da se pokoja boca otvori i proba. Važno je i kakva je bila temperatura, vlaga i vjetlost u podrumu te kako su boce stajale, položeno ili okomito. Mijenja li se jako temnperatura u podrumu tijekom dana, mjeseca, godine? Pitanje je i kakva su vina spremljena u te boce, jer jako malo vina može preživjeti pet godina, a kamoli 23 ili 60. Ako nije problem, pošaljite mi fotku na bakhov.sin@gmail.com. Pozdrav
Ljudi našao sam vino u podrumu kad sam cistio podrum tek kupljene kuće našao sam 23 flaše vina su stara od 23 do 60 godina zanima me jeli sta vrijede i kako mogu da postavim slike da vidite