Prije 301 godine u Deidesheimu, gradiću u njemačkoj vinorodnoj refiji Pfalz, osnovana je obiteljska vinarija Jordan koju je početkom 19. stoljeća proslavio Andreas Jordan (1775.-1848.). Među prvima u svijetu on dan berbe nije određivao samo prema sladorima i kiselinama u grožđu, nego i prema tome koliko ga je “napala” plemenita plijesan. Nakon njegove smrti, troje djece podijelilo je imanje i nastale su vinarije Dr. Von Basserman-Jordan, Reichsrat fon Buhl i Von Winning. Vlasnik sve tri postao je 2013. godine njemački poduzetnik Achim Niederburg koji se, među ostalim, bavio hotelijerstvom i ugostiteljstvom. Iste godine je i preminuo, ali vinarije su ostale u vlasništvu Niederburg Grupe koju vodi Achimova udovica Jana. No, svaka vodi svoju “vinsku politiku” i vina im se poprilično razlikuju.
Vinarija Dr. von Bassermann-Jordan i danas je među najprestižnijima u Njemačkoj. Poslije smrti Andreasa Jordana naslijedio ju je sin Ludwig Andreas i nastavio raditi pod obiteljskim imenom. Njegova praunuka Auguste udala se 1883. za Emila Bassermanna pa je vinarija dobila današnje ime. Imaju 49 hektara vinograda na 20 položaja u Forstu, Deidesheimu i Ruppertsbergu, a u starom podrumu čuvaju vina od 1811. Te godine kraj Zemlje je prošao komet službenog naziva C/1811 F1 koji se golim okom mogao vidjeti čak 260 dana, a u vinariji kažu da su vina iz 1811. i danas sasvim užitna. Ponose se tom berbom zato što ju je naručio i Johann-Wolfgang von Goethe za opuštanje tijekom boravka u obližnjim toplicama. Riesling Auslese Deidesheimer Langenmorgen i Deidesheimer Kieselberg Trockenbeerenauslese najskuplja su vina vinarije Dr. Bassemann-Jordan. U prodaji je Langenmorgen iz 1893. i stoji oko 5000 eura. Poprilično mlađi, iz 1971. je donekle i dostupan. Butelja je oko 170 eura. Kieselberg iz 1937. je oko 3500 eura. Suhi rizlinzi recentne berbe, poput Kalkofena GG 2017. su oko 30 eura u vinariji. To je vino lijepih mirisa po cvijeću i žutom voću te izrazito mineralnog i dugotrajnog okusa.
Vinariju Reichsrat von Buhl nakon smrti Andreasa Jordana vodio je Franz Peter Buhl i vrlo je brzo stekla reputaciju hrama iz kojeg stižu ponajbolja, ali i najskuplja njemačka vina. Nasljednici Franza Petera Buhla vodili su je do 1952. Tad je obitelj von Guttenberg postala vlasnik, a japanski biznismen Toiyohiro Tokuoka bio je gazda od 1989. do 2013. kad je upravljanje preuzela Niederburg Grupa. Danas obrađuju 52 hektara vinograda na ponajboljim položajima u Deidesheimu i Forstu. Suhi rizlinzi recentnih berbi su im između 15 i 80 eura, a uživao sam u Kieselbergu 2017. koji košta 35 i vrijedi svaki eurocent. Čudna je to kombinacija aroma grejpa i limete s jedne, a breskve i dinje s druge strane. U sredini je, naravno, mineralnost.
Treća vinarija nastala nasljeđivanjem Jordana danas se zove Von Winning. Preuzeo ju je drugi Jordanov zet dr. Andreas Deinhard, a Leopold Von Winning postao je vlasnik početkom 20. stoljeća. Po njima se zovu i dvije linije vina. Dr. Deinhard su svježa i voćna vina iz inoksa, a Von Winning često nazivaju rizlingom burgundijskog tipa zato što fermentira, pa poslije i zrije na finom talogu u novim velikim drvenim bačvama. Imaju 64 hektara vinograda na ponajboljim položajima kakvi su Kirchenstück, Jesuitengarten i Pechstein u Forstu, Kalkofen, Langenmorgen i Kieselberg u Deidesheimu te Spiess u Ruppertsbergu. Sađeni su dosta gusto, na hektaru je 9500 trsova, a prinos smanjuju ostavljanjem dva do tri grozdića na svakome. Uzgoj grožđa i vinifikacija su izrazito prijateljski prema prirodi, sa što manje intervencija pa su prestali koristiti i bakar. Najcjenjeniji im je Riesling Kirchenstück GG. Berba 2017. opako je mineralna i vrlo slasna, iako nema neprovrela šećera. Stoji oko 60 eura. Otprilike triput jeftiniji je Von Winning Konigsbacher Olberg Riesling 2017. Već u mirisu dominira mineralnost, a osjete se i žuto voće, duhan i cvjetne note. Voćan mu je i okus u kojem ima i laganih orašastih nota.
Dijeljenje imanja malo je kad dobro, no od podjele stare vinarije Jordan vinoljupci su svakako profitirali. Umjesto desetak vrlo dobrih i odličnih rizlinga, koliko bi ih vjerojatno bilo da je ostala jedinstvena, danas ih imamo najmanje triput više i u tri podosta različita stila. Imamo i tri razloga za odlazak u Weinstrasse (Vinska ulica) u Deidesheimu oko koje su sve tri vinarije, međusobno udaljene stotinjak metara.