Pijem šampanjac kad sam sretna i kad sam tužna. Pijem ga kad sam sama i kad sam u društvu. Pijuckam ga sita, a pijem gladna. Inače ga ne pijem. Osim kad sam žedna. Tim je riječima Lily Bollinger, koja je obiteljsku šampanjsku kuću vodila od 1941. do 1971., pokazala da voli vino. A djelima je pokazala id a zna voditi biznis. Vinari Champagne i danas uglavnom kupuju grožđe, a Lily je kupovala vinograde pa Bollinger danas većinu grožđa uzgaja sam. Počela je proizvoditi i R.D., najbolji šampanjac kuće, koji odležava od 8 do 25 godina.
Veuve Clicquot-Ponsardin druga je velika šampanjska kuća koja slavu zahvaljuje ženi. Barbe Nicole Ponsardin je 1805. preuzela biznis pokojnog supruga Francoisa Clicquota. krizu izazvanu Napoleonovim ratovima prevladala je izvozom šampanjaca u Rusiju, a uvela je i svakodnevno okretanje boca šampanjaca u podrumu. Po njoj se kuća i danas zove Veuve (udovica), a i danas je vodi žena, predsjednica Uprave Cecile Bonneford.
Udovica koja se nije predala je i Collette Faller iz Alsacea. Glasovito imanje Clos de Capucins, u sklopu kojega su i neki od najboljih elzaških vinograda, poput Schlossberga, vodi od suprugove smrti 1979. i s kćerima Catherine i Laurence pod etiketom Domaine Weinbach radi neke od najboljih elzaških rizlinga i traminaca.
Najglasovitija vinarka današnjice je barunica Philippine de Rothschild, vlasnica bordoškog Chateaua Mouton Rothschilda. Tamo proizvodi jedno od najboljih vina svijeta, a kontrolira i proizvodnju vina Opus One, zajedničkog projekta s nasljednicima kalifornijskog vinskog pionira Roberta Mondavija koji je preminuo 2008.
Talijanka Alessandra Mililotti Ciacci nije naslijedila vinariju, nego stare vinograde u Toscani. Sa suprugom ih je raskrčila, posadila nove i danas pod etiketom Mocali radi slavni Brunello di Montalcino.
- Žene imaju bolji nos, pa ja odlučujem kakvo će naše vino biti – kaže kroz smijeh šarmantna Talijanka i dodaje kako svake večeri, nakon što muža i djecu spremi u krevet, uživa u čaši svog Brunella.