Velika je čast za mladu vinariju iz Hrvatske što su naša vina iz linije Dika i Miraz uvrštena i predstavljena na turniru Audi International Polo. Priliku da se predstavi u aristokratskom svijetu Engleske Feravino je dobilo nakon što su brojni stručnjaci kušali naša vina. Između nekoliko poznatih hrvatskih vinarija organizatori su se odlučili za našu. Tako su vrhunska vina tradicionalnih naziva Dika i Miraz dobila i aristokratsku potvrdu svoje kvalitete. Tim je riječima Željko Jirouš, direktor prodaje Feravina, komentirao uvrštavanje feričanačkih vina na vinsku kartu za svečani ručak prošle nedjelje, 28. srpnja, u Guards Polo Clubu, nedaleko od Windsora čiji je predsjednik suprug britanske kraljice Philip. Tamo su vještinu u polu odmjerili britanski Audijev tim te momčad Equus&Company iz SAD-a. Englezi su tijesno pobijedili, i to prvi put nakon 16 godina. Veliki pokal Westchester je njihovu kapetanu Lukeu Tomlinsonu predao novopečeni djed princ Charles.
Tijekom i nakon utakmice uzvanici su uživali u kanapeima, a predjelo su bile rakovice i dimljene pastrve s kečapom od krastavaca i celerom. Za glavno jelo služili su goveđu pečenicu s tartufima i gljivama te umakom mousseline od maslaca, žumanjaka i slatkog vrhnja. Prilozi su bili mladi krumpir, pire od maslina te salata niçoise od graška, krumpira, feta-sira, artičoka i potočarke. Potom su se zasladili salatom od jagoda s bosiljkom te želeom i sorbetom od toga prekrasnog voća.
Vina se nisu posluživala uza svako jelo, nego su bila na stolovima ponuđena bijela Graševina Miraz 2010. i chardonnay Dika 2011., crvena Zweigelt Dika 2011. i Frankovka Miraz 2009. te Rosé Dika 2012. Potonje je vino polusuho, a napravljeno je od frankovke.
Dika i Miraz dvije su linije feričanačkih vina koje se mogu predstaviti kao vina za ručak (Dika) te ona za večeru (Miraz). Stručniji opis razlike među njima bio bi da su vina Dika svježija, Miraz odležana, a treći je, mnogima najjasniji, u cijenama. Prije dvije godine vina Dika predstavili su sloganom “Vina za pet” jer u hrvatskim trgovinama stoje oko pet eura. Graševina, chardonnay i frankovka pod etiketom Miraz su oko devet eura, odnosno malo manje od 70 kuna, a syrah je gotovo dvostruko skuplji. Ta sorta traži puno truda u vinogradu i podrumu, ali uloženo vraća na najljepši način. Daje vina guste, gotovo neprozirne rubinske boje s prekrasnom kombinacijom voćnih i začinskih mirisa. Zločesto se može reći da je dobro što su ga Englezi ovom prilikom propustili, no ipak su ga trebali kušati. Propustili su i dva fina predikata, slatke graševine izborne berbe te izborne berbe prosušenih bobica.
Engleska aristokracija dugo uživa u hrvatskim vinima. Iločki se traminac točio na krunjenju kraljice Elizabete II. te potom u lipnju ove godine na proslavi 60. obljetnice njezine vladavine. Najbolji britanski restoran The Fat Duck otkupio je prije tri godine 1500 boca izborne berbe prosušenih bobica 2007. graševine Kutjevčanina Vlade Krauthakera. Znaju Otočani što je dobro.
Ulaskom u EU pred mašim vinarima koji imaju što ponuditi europskim potrošaćima su velike izvozne šanse.
Na veliku žalost eurofoba nije se dogodio ogroman uvoz jeftinih europskih vina. Dapače, moglo bi nedostajati vina naših najrazvikanijih i najraširenijih sorata jer naše granice preko kojih je išao “uvoz” nisu više propusne kao prije.