Baš mi je drago što je Hrvatska ušla u Sloveniju. Tim simpatičnim lapsusom, ali i iskrenim smijehom Barbara Istenič je u ponedjeljak, 1. srpnja, na dan ulaska Hrvatske u EU, dočekala 20-ak gostiju iz Zagreba koji su pratili prvi izvoz kulina Tomislava Galovića.
- Prije nekoliko mjeseci skinuta je zabrana izvoza koja je za nas vrijedila jer smo cijepili svinje protiv svinjske kuge. Potom sam trebao registrirati i proizvodnju za izvoz. Kad je i to bilo gotovo, čekao sam ovaj svečani dan da izvezemo prvi kulin – pričao je ponosno hrvatski kralj kulina Tomislav Galović u vrtu vinarije slovenskoga kralja pjenušaca Janeza Isteniča u Bizeljskom. Istenič je desetljećima vezan za Zagreb, barem simbolički. Kao srednjoškolac bio je golman ljubljanske Olimpije i omladinske reprezentacije tadašnje države te je trebao prijeći u Dinamo, no spriječila ga je ozljeda. Upisao je agronomiju i posvetio se vinu. Ipak, svoj je najpoznatiji pjenušac posvetio nogometnoj karijeri i nazvao ga je No. 1, prema broju koji je nosio na dresu. Svoje pjenušce imaju i drugi članovi obitelji. Ime supruge Michelle nosi polusuhi ružičasti pjenušac od frankovke i crnog pinota, a kćeri Barbare vrlo dopadljivi pjenušac od chardonnaya (50 posto), žutog plavca (30 posto) i graševine. Barbara je igrala golf pa su tom sportu posvetili bijeli pjenušac od chardonnaya, žutog plavca i bijelog pinota. Sin Miha ozbiljno je igrao ragbi, čak i za reprezentaciju, no tom sportu nisu posvetili vino. Zato sinovo ime nosi polusuhi crveni pjenušac od mješavine crnog pinota i frankovke.
Najbolji Isteničevi pjenušci zovu se Prestige. Dva su, u vinariji stoje 16 eura i rade ih samo u dobrim godinama. U posebnim su bocama, u kojima lijepo sazrijevaju i nakon degoržiranja, odnosno skidanja s kvasaca i zatvaranja plutenim čepom. Brut je od chardonnaya i preporučuju ga uz zrele sireve te jela od bijelog mesa i ribe, a Extra brut, mješavinu chardonnaya i crnog pinota, uz ribe, školjke i mlade sireve.
Gourmet je druga linija po kvaliteti. Na kvascima leže pet godina, a butelja stoji 14 eura. U Brutu dominira chardonnay, začinjen s 20 posto žutog plavca, a Rose je od crnog pinota. To je pjenušac punog okusa i čvrstog tijela koji se pije uz plavu ribu te teletinu i janjetinu.
Vrlo je zanimljiv i Cuvee Princesse, poluslatki pjenušac od chardonnaya i žutog plavca, kojem se slatkoća u ustima ne osjeti , a pije se uz gusju jetru. Polusladak je i pjenušac Desiree od aromatične sorte žuti muškat. To im je najskuplje vino, stoji 18 eura, a služe ga uz voće.
Isteniči su, što se vidi po sastavu većine pjenušaca, jako ponosni na žuti plavec kojeg ima i na Plešivici, primjerice. Od te sorte rade i balzamični ocat, po talijanskoj recepturi. Najmanje šest godina odležava u bačvicama od različitog drveta i riječ je o octu koji ne služi samo za salate nego i za zanimljive igre u kuhinji. Bogatim okusom oplemenit će i jednostavna jela, a jedno od njih je sladoled preliven redukcijom octa od bijelog vina koji tijekom godina dobije crvenu boju.
Svjetska enciklopedija šampanjaca i pjenušavih vina u novom će izdanju uvrstiti i vinariju Istenič te njihov pjenušac No. 1. Riječ je o knjizi čije je posljednje izdanje aukcijska kuća Sotheby’s objavila 2005., a novo stiže u studenome.
Knjiga ima 600 stranica, a u njoj je navedeno i opisano oko 10.000 vina. Isteničima će biti posvećena cijela stranica koja će otvarati poglavlje o pjenušcima iz “ostatka Europe”. Dobiti stranicu u takvoj konkurenciji je izvanredan rezultat.
Autori Enciklopedije su Britanac Tom Stevenson i Finkinja Essi Avellan. Stevenson 30 godina piše o vinima i autor je 23 vinska vodiča i knjige o vinu koje su prevedene na 25 jezika. Essi Avellan ima titulu Master of Wine, prva u Finskoj te druga u svim skandinavskim zemljama, kojom se trenutačno diči samo 300 ljudi u svijetu. Uređuje časopis Fine Champagne.