Poklopio se jedini sunčani i topao, prekrasan dan tijekom “smrknuta”, kišna i snježna dva tjedna te se nikom nije žurilo. Pjenušcima smo nazdravljali amfori na svečanosti koju je uoči Uskrsa organizirala plešivička obitelj Šember. Počeli smo svježim roséom, nastavili odležanim bijelim brut pjenušcem, pa se vraćali na rosé te čekali da konačno i vidimo kakva je to čudesna proizvodnja prema gruzijskim pravilima otprije 5000 godina. Dosad smo samo uživali u vinima iz amfora.
Konačno, Zdenko Šember otvorio je poklopac i zagrabio lijepu, gotovo bistru tekućinu koja je od kraja listopada bila zatvorena u ukopanoj amfori. Na stalnoj temperaturi i bez pretakanja je, dakle, za tih pet mjeseci završila osnovnu školu. Mirisi su bili zatomljeni, no polako su se otvarali kako se vino grijalo i vrlo brzo bile su to prepoznatljive arome rajnskog rizlinga “zaogrnute” u punoću karakterističnu za vina iz amfore te ekstremno suhi okus. Nakon višemjesečne fermentacije bilo bi doista čudno da je u vinu ostala samo mrvica neprovreloga grožđanog šećera.
Očekuje ga godina i pol odležavanja u drvenoj bačvi pa još godina dana smirivanja u boci. To bi se moglo nazvati gimnazijom i fakultetom koje treba završiti prije nego što izađe na tržište. I to u posebnoj boci, koju Šemberi još osmišljavaju. Uostalom i ljudi koji završe fakultet na promocije idu u posebnim togama.
Pretprošle godine, dakle iz berbe 2011., Šemberi su amforu od 500 litara napunili rizlingom. On je sad u bačvi. U tu malu amforu lani su stavili chardonnay berbe 2012., a ukopali su i novu, od 1500 litara.
– U njoj je bio rizling koji se pokazao puno boljom sortom za amforu. Ove ćemo jeseni ukopati još jednu od 1500 litara pa će rizlinga biti puno, a probat ćemo i sa starim plešivičkim sortama koje je u amfori odnjegovao i Tomac te izmiješao sa chardonnayem. Dobio je izvrsno vino – najavio je Zdenko Šember.
Obitelj ima stogodišnju tradiciju uzgoja vinove loze u Donjim Pavlovčanima. Prije 22 godine napunili su prvu butelju mirnog vina, a 1997. napravili i prvi pjenušac šampanjskom metodom. Danas imaju 5,5 hektara na prvoklasnim položajima te rade izvrsna vina od rajnskog rizlinga, chardonnaya, graševine, žutog plaveca, bijelog pinota, crnog pinota i portugisca. S obiteljima Korak, Tomac i Režek čine poker plešivičkih asova čija su vina među najboljima u Hrvatskoj.
Poznati su i po maceriranju bijelih sorti, dakle, ostavljanju bobica u moštu da zajedno fermentiraju. To su uvijek proizvodnje na malo, nekoliko desetaka litara, no vina su u pravilu savršena. Preduvjet za takve igre u podrumu je sasvim zdravo i nešpricano grožđe, što je danas svakako preporuka za kupnju i uživanje u vinu. Posljedice tih eksperimenata su chardonnay sur lie odnjegovan na kvascima, kako to rade u Burgundiji, te kratko macerirani rajnski rizling i chardonnay iz, na primjer, 2009. To su raskošna vina za posebne prilike. A najljepše je kad je posebna prilika što češće.