Najbolje vino ne mora uvijek najbolje pristajati nekom jelu. Pokazalo je to prekrasno kušanje 11 hrvatskih maceriranih bijelih vina uz kinesku hranu održano u zagrebačkom restoranu Asia Gold uoči Kineske nove godine koja počinje sljedeće nedjelje, 10. veljače. Jela su bila “jiao zi” (ravioli punjeni mesom s umakom od soje), “da ji da li” (piletina s kestenom) i “bu bu gao sheng” (valjušci od riže s povrćem), “wu x’an niu zou” (govedina s povrćem) te “he jia tuan yuan” (okruglice s voćem), a vina redom iz podruma prvaka hrvatske scene duge maceracije bijeloga grožđa: Kuvlake graševina 2009. i Kuvlake zelenac 2009. Vlade Krauthakera, Chardonnay 2009. i Rajnski rizling 2009. Zdenka Šembera, Rajnski rizling 2009. i Amfora 2008. obitelji Tomac, Malvazija 2009. Unica i Malvazija 2007. Amfora Marina Markežića Kabole, Sauvignon 2009. Sagittarius vinarije Capo, Malvazija Antika 2008. vinarije Roxanich te Malvazija Anno Domini 2008. Benvenuti. Uz prvo jelo, raviole punjene mesom, najbolje je pristajao Šemberov Chardonnay, koji je maceriran 24 sata. Ti su ravioli, rekao je voditelj restorana, sommelier Krešimir Šesnić, tipični baš za doček Kineske nove godine. Posluženi s umakom od soje doista imaju kineski štih, ali bez umaka nalikuju na klasično europsko jelo pa im je zato i chardonnay najbolje pristajao. I sljubljivali smo ih bez umaka jer je prejakog okusa, čak i za ponuđena moćna i puna vina.
Drugi izbor bila je Roxanicheva Malvazija Antika, čije se grožđe 90 dana maceriralo uz fermentaciju.
Piletinu s kestenom, kojoj su prilog bili valjušci od riže s povrćem, najbolje je pratila Tomčeva Amfora 2009. Jednoglasan je bio izbor tog vina, mješavine chardonnaya i desetak plešivičkih sorti iz vinograda starog sedamdesetak godina koja je čak pola godine macerirana u, naravno, amfori ukopanoj u zemlji.
S trećim slijedom, govedinom s povrćem, najviše se uživalo uz sauvignon Sagittarius istarske vinarije Capo, kao dobra alternativa pokazao se tri mjeseca macerirani zelenac Kuvlake Vlade Krauthakera.
Uz vrlo slatke okruglice s voćem ponuđena vina nisu pristajala. Teško se i sjetiti primjerenog vina od grožđa za to toplo jelo, ali dobro bi bilo toplo vino od riže.
Na kraju se biralo najbolje vino i šest kušača se podijelilo. Trojici se najviše dopala Tomčeva Amfora, a trojici opet Tomčevo vino iz amfore, ali ovog puta rajnski rizling. Iako je, dakle, podijelilo prvo mjesto, to vino ni uz jedno jelo nije odabrano kao najprimjerenije. Traži drukčija jela, koja zbog izraženih kiselina mogu biti puno masnija, a lijepo se pije i bez hrane.
Što se tiče uobičajenih pravila sljubljivanja hrane i vina, Okusi u kineskoj hrani su kiselo, slatko, gorko i slano, a vino treba birati prema onome što dominira u jelu. Rajnski rizling, koji može biti suh i slađi, a u pravilu ima više kiselina, bit će dobar izbor za slatko-kisela jela. Slanija jela odlično će pratiti lakši chardonnay bez “drvenih” aroma, dakle, odnjegovan u inoksu. Jako začinjena jela dobro će pratiti suhi traminci s više alkohola, kakvi su, na primjer, iločki. Slast alkohola u takvim će kombinacijama malo ublažiti ljutinu jela. Uz glasovitu pekinšku patku pristajat će fini merloti, a jelima s voćem poput banana, manga i šljiva odlična će pratnja biti fini crni pinot.
Sad počinje godina Zmije, životinje koja u kineskoj tradiciji ne znači opasnost i strah kao kod nas, nego mudrost i suzdržanost, dočekuje se mirno, u obiteljskoj atmosferi, uz glazbu i razgovor kojem pristaje i vino.
Sam trenutak odlaska stare godine Zmaja čeka se u tišini, a nakon novogodišnje čestitke riječima “xin nian kuai le” trebat će i nazdraviti ukućanima s “gan bei”.