Pili smo već pristojna vina berbe 2011. no te mladiće, na samom ulasku u pubertet i primjereno lude, ipak treba pustiti da se malo smire. Naravno, za Martinje krstite mošt i pozdravite mlado vino, ali na veselici koja će uslijediti poslije krštenja ipak uživajte u lanjskoj kapljici. Može to biti vrhunska graševina Kutjevo 2010. Izvrsno, sočno vino, neuobičajeno puno za kišnu godinu kakva je 2010. bila. Dovoljno je snažna čak i za gusku koja obično gubi glavu za martinje. U svakom slučaju, pristajat će uz nareske za predjelo, pa i finu juhicu, a ljubiteljima školskog sparivanja crnih vina s crnim mesom velike bijele ptice preporučujem neku mladu frankovku.
Portugiscu, pak, i u studenome treba odati dužno poštovanje i to iz dva razloga. Prvi je zato što je sad najbolji, razigran, osvježavajuć, fin… Drugi, pak, zato što kao prvo vino recentne berbe vinarima omogućuje da financijski prezime. Preporučili smo ga kao prvoga za listopad, no portugizaca ima dovoljno, i dovoljno su različiti da treba ponoviti priču. Uostalom, portugizac treba popiti do Božića, pa navalimo. Provezite se do nekog dobrog vinara u «susjedstvu», kušajte tu ljubičastu kapljicu i ponesite si koju litru za doma. Uz dobru hranu svi će biti zadovoljni. Samo pazite na košulje i stolnjake. Mrlje su poprilično vidljive, a teško ih je i skinuti sa svjetlog platna.
Stigao je mladi Beaujolais. Nije još, ali stići će trećeg četvrtka u studenome. To je neminovno poput rješenja o tome koliko poreza treba platiti nakon što su nam ukinuli sve porezne olakšice. Dakle, Japanci će ga prvi piti jer taj slavni četvrtak tamo stiže osam sati prije nego u Hrvatsku. Agencije će emitirati fotografije kako ga toče u ponoć i jednu minutu, a kod nas će još biti srijeda. Štoviše, mi ćemo ga morati čeati i do jutra, jer kod nema odbrojavanja do ove ponoći, kao što brojimo uoči Nove godine pa se može kupiti tek kad se otvore trgovine. I kušati, ako vam nije prerano. A to će vino biti odlično i na kolinju uz dinstana svježa svinjska jetrica s domaćim žgancima, primjerice.
A na istom tom kolinju, uz svinjsko pečenje koje će se jesti nakon obavljenog posla, uživajte u rajnskom rizlingu Velimira Koraka iz 2009. Vino je odnjegovano na kvascima što mu, objašnjavao mi je Velimir, održava svježinu jer, dok je mutno, dakle dok kvasci rade, ono je svježe. Godinu dana bilo je u velikoj hrastovoj bačvi i prije punjenja u bocu nije filtrirano ni bistreno. To ne znači, naravno, da je u boci mutno, nego samo upozorenje da može imati taloga. Vino je puno, snažno, krepko… Nije to onaj mladi rizling, koji traži šarolike okuse raznog povrća i umaka, nego vinčina baš za našu, jesensku klopu kontinentalne Hrvatske. Samo bez kiselog zemlja za ovaj rizling.
Uz štrudl od mladih jabuka, a ima li boljeg deserta u vrijeme kad je ovo sočno voće taman dozrijelo, kušajte Žuti muškat vinarije Capo iz Fernetića u Istri. Polusuho vino je kratko macerirano što mu je dalo punoću pomalo netipičnu za vina koja nisu sasvim slatka, ali i ublažilo one, ponekad i poprilično napadne, arome. Doista fin miriši, a ne udara u nos. Šalili smo se na kušanju da bi odlično pristajalo i uz škampe sa žara. U svakoj šali ima, kažu, pola istine, a u ovoj i više od pola. Sasvim neuobičajeno za sortu, Capo žuti muškat 2010. vino je i za glavna jela, ne samo deserte.