Emocije svijeta: Merlot i cabernet zajedno, ime je neslužbenoga svjetskog prvenstva za vina ovih sorti održanog od 13. do 15. listopada u Bergamu na kojem su naši vinari ponovno oduševili. Posebnu novinarsku nagradu, uz zlatnu medalju, na ocjenjivanju vina od cabernet sauvignona i merlota u talijanskom Bergamu sredinom listopada osvojio je cabernet sauvignon Festigia 2009. porečke Agrolagune.
- Te godine bilo je puno kiše zimi i u proljeće te puno sunca ljeti kad je grožđe dozrijevalo. To se očigledno pokazalo kao izvanredna kombinacija – rekao je enolog Agrolagune Ante Gavranić i dodao kako je vino godinu dana odležavalo u novim bačvicama od 225 litara (barrique) te godinu dana u boci. Ima 13,9 posto alkohola i suho je, s dva grama neprovrelog šećera.
Toliko šećera ima i drugi Agrokorov nagrađeni cabernet sauvignon, onaj iz Belja. Riječ je o vinu iz 2007. Bila je to prva berba cabernet sauvignona iz mladih beljskih vinograda i pokazala se kao pun pogodak. Alkoholi (14,1 posto) i kiseline (7,5 g po litri) poprilično su visoki, no odlično uklopljeni s malim ostatkom šećera pa ništa ne odskače i sad već zrelo vino iznimno je elegantno. Napunjeno je oko 5000 boca, i to pod etiketom Goldberg pod kojom Belje prodaje svoja najbolja vina. To je vino dobilo treću najbolju ocjenu među svim uzorcima u Bergamu, dakle, svrstano je odmah za dva dobitnika velikih zlata: mješavine cabernet sauvignona i merlota berbe 2006. slovenske vinarije Constantini te cabernet sauvignona 2008. talijanske vinarije Maddalena.
- Godinu i pol naš je beljski cabernet ležao u malim hrastovim bačvama, a potom deset mjeseci u bačvama od 2000 litara. Dvije tisuće boca ide u prodaju, a preostale će još dozrijevati u podrumu. Vino ima strašan potencijal i mislim da će za nekoliko godina biti još bolje nego što je sad – rekao je enolog Belja Marijan Knežević, aktualni vinar godine po izboru časopisa Svijet u čaši. A dvostruki vinar godine, Kutjevčanin Vlado Krauthaker koji je vrijedne titule osvojio 2002. i 2006., u Bergamu je osvojio tri zlatne medalje. Njegovi su “zlatnici” merlot, cabernet sauvignon te mješavina tih sorti. Sva tri vina su iz berbe 2009., a u prodaju će krajem 2012.
- Za sva tri vina prinos je u vinogradu oko kilogram grožđa po trsu. U podrumu smo se igrali. Maceracija je, kako za koje grožđe, trajala od deset do 60 dana. Dio vina bilo je šest mjeseci u drvenim bačvama, dio 15 mjeseci, a dio pune dvije godine – rekao je Krauthaker, čiji se cabernet sauvignon 2009. doima zrelim za tržište, a merlot i mješavina ovih dviju sorti sigurno će s vremenom dobiti na eleganciji.
Posebno se to odnosi na merlot, vino koje se “rastapa” u ustima i tekućina gotovo da nestane, a ostaju samo arome. Podsjeća na finu pizzu kojoj su najbolji začini posuti po rubovima pa će mu najavljena godina dana odležavanja sljubiti pojedinačno fine okuse i arome. Sličnu je mješavinu, ali iz berbe 2006. godine, Krauthaker pod imenom Zajedno napravio s časopisom Svijet u čaši. I to je vino još 2008. u Bergamu osvojilo zlato. Napunjeno je samo 130 magnum boca (1,5 litara), a tri su prodane na dobrotvornim dražbama. Svaka za 18.000 kuna.
Koje je najbolje među više od 200 vina iz cijelog svijeta u Bergamu na ocjenjivanju Emozioni dal Mondo ove su godine odlučivali kušači iz 18 zemalja. U komisijama je devet ljudi, a na drugim ocjenjivanjima ih je pet ili sedam. Veći broj ocjenjivača jamči i objektivniju ocjenu. Bergamo se ponosi francuskim sortama merlotom i cabernet sauvignonom koje su davno posađene u tom dijelu Lombardije i odlično su se snašle. Kako bi svratili pozornost na svoja vina od tih sorata, organizirali su ovo ocjenjivanje kojezovu i svjetskim prvenstvom. Prije 35 godina zaštitili su geografsko podrijetlo vina Valcalepio Rosso koje rade od različitih omjera tih dviju sorti. Krajem 1970-ih godina osnovali su i konzorcij Tutela Valcalepio. U to su vrijeme obiteljski vinari kvalitetom vina počeli preuzimati primat od zadružnih vinarija. Konzorcij brine da se striktno provode stroga pravila proizvodnje grožđa i vina kako bi se zadržala kvaliteta.