Crni pjenušac s bijelom etiketom (lijevo) može nam pomoći da srušimo pravila sljubljivanja hrane i pića uz pomoć Đordana Peršurića. Napravio je taj zanimljivi sasvim suhi Misal noir od borgonje, terana i hrvatice. Crni pjenušac, što je rijetkost i u svjetskim razmjerima, sasvim je suh i bit će odličan aperitiv na svečanom Uskrsnom ručku. Tko doista voli pjenušce može i nastaviti s njime. Dobro će prisrajati i janjetini.
Bijeli pjenušac s crnom etiketom (desno),i to dobar, Isteničev je No.1. Cuvee Special. Najbolje vino kralja penina iz Bizeljskog kojem je Zagreb veliko tržište pa ga mnogi zovu i najvećim “hrvatskim” proizvođačem pjenušaca, također je sasvim suh pjenušac, a Istenič ga radi samo u dobrim godinama. Služili su ga na prijamu u povodu dolaska pape Ivana Pavla II u Zagreb 2004. Fino će pristajati uz hladna predjela od plodova mora.
Bijeli pjenušac s bijelom etiketom (lijevo), Poj iz plešivičkog podruma Mladina, osim kao aperitiv dobar je i za glavna jela od peradi s bijelim mesom, dakle kokoši i pura. To je klasični brut pjenušac, što u šampanjskom svijetu znači da ima do 15 grama neprovrelog šećera po litri. Miriši po orašastim plodovima, a lijepo je slastan u ustima i gust, gotovo kremast. Ugodna gorčina i lagana kiselost nakon svakog gutljaja traže drugi.
Bijeli pjenušac sa zlatnom etiketom (desno) dovoljno je slastan da može popratiti i perad tamnog mesa, a istovremeno dovoljno kiseo da će pao prilog pristajati knedli od žemljica s dinstanim kiselim zeljem. Riječ je o Zlatoj radgonskoj penini, etiketi čija najsuhlja varijanta ima 9,1 gram neprovrelog šećera po litri i 5,5 grama kiselina. Za ljubitelje slađega, imaju i peninu iste etikete s više od 30 grama šećera te 7,5 grama ukupnih kiselina.
Crni pjenušac s bijelom etiketom (lijevo), ali gromovit, može nam i zatvoriti svečani ručak. Australska vinarija d’Arenberg radi Peppermint Paddock koji je ime je dobio po menti čiji grmovi okružuju vinograd u dolini McLaren zasađen sortom chambourcin. Poznata je po visokim kiselinama, što pjenušci i traže. Ima 25 grama neprovrelog šećera i više od 14 posto alkohola. Ugodan je zapijuckanje nakon jela ili uz lagane čokoladne kolače.
Hvala Vama što se primili sugestiju.
Pozdrav!
Hvala na upozorenju. Nekoliko puta sam kušao vina Erdutskih vinograda, ali površno, u grupi s mnogima drugima, a u takvim slučajevima izmiješaju se dojmovi i nije lako biti objektivan. Obećajem vrlo brzo prikaz nekih vina, a čim ulovim priliku za posjet Erdutu, objavit ću i reportažu.
Znam da ovaj post o pjenušcima no zanima me….
Kako nemate niti jedan post o Erdutskim vinima ? Po broju prodanih litara(3,2 milijuna litara) su 2. vinarija u Hrvatskoj iza Kutjeva, potom Meandar Portus je trenutno na tržištu možda i naše najbolje bijelo kvalitetno vino(probajte,zaista je prvorazredan) itd…Smatram da razloga ima da se ponešto napiše.