Njemačka je zemlja automobila, reći će najveći broj prosječnih kupaca vina i ne sluteći da se u Njemačkoj rade neka od najboljih vina svijeta. To više nisu samo rajnski rizlinzi. Zbog globalnog zatopljenja i crni pinot je u Njemačkoj sve bolji. A što je vinska Njemačka u svijetu, to je u nas Plešivica. U Hrvatskoj najbolji rajnski rizlinzi i crni pinoti stižu s Plešivice. Kako su im slična vina, Njemačkoj i Plešivici slična je i sudbina. I Plešivicu mnogi omalovažavaju iako su iz te regije vinar godine 2009. Velimir Korak te najbolji mladi vinari Hrvatske 2007. Tomislav Tomac i 2008. Krešimir Režek.
Plešivica ima i prekrasne vinograde u obliku amfiteatara (na slici), a najvažnije je da iz tamošnjih podruma redovito stižu i velika vina. Prije osam godina nekoliko je obitelji počelo proizvoditi chardonnaye metodom njege na kvascima kako se rade i u Chablisu u Burgundiji. Vina su bila izvanredna. Sve se više pričalo i o odličnim sauvignonima, a i pjenušci su postali najbolji u Hrvatskoj. Potiho su se sadile i crne sorte i na tržište je stigao Crni pinot 2007. Velimira Koraka, prvo naše veliko crveno kontinentalno vino. Ubrzo je stigla i Amfora 2007. obitelji Tomac, mješavina chardonnaya i desetak lokalnih sorti iz vinograda starog 75 godina koja je šest mjeseci fermentirala u amfori zakopanoj u zemlji. Potom je godinu i pol sazrijevalo u drvenoj bačvi. To je vino pokazalo i da su naše sorte dobre poput chardonnaya. Na Plešivici je još 20-ak obiteljskih vinarija s više nego korektnim vinima. treba zapamtiti i prezimena Jagunić, Kurtalj, Braje, Šoškić, Ciban, Kolarić, Gregurić, Ledić… Mnogi od njih imaju i i lijepu ponudu domaće hrane pa je i to dobra pozivnica za posjet plešivičkoj vinskoj cesti.
Puno je vinskih razloga i za obilazak vinske ceste kraj Svetog Ivana Zeline. Tamošnji vinari rado se šale i na račun prezimena svojih kolega.
Imamo četiri Jareca i dva Kosa, kažu i dodaju da samo oni ne tjeraju Kosove iz vnograda, misleći na Željka Kosa te obitelj Kos-Jurišić. Na zelinskoj vinskoj cesti su i dva Puheleka te dva Smrndića. Svima je zajednička kraljevina, tradicionalno lagano i svježe ljetno vino ovoga kraja u kojem je, legenda kaže, uživao i Ludwig van Beethoven. Rade i fina vina od svjetskih sorti poput chardonnaya, rajnskog rizlinga, sauvignona, a iz zelinskog je kraja, iz Marinovca, i prvi hrvatski proizvođač ekoloških vina Branko Čegec.