Kao što Dunav polako teče kraj zidina dvorca kneževa Odescalchi, tako i traminac izborne berbe prosušenih bobica ili ledene berbe polako klizi niz grlo. Ali dok rijeka odnosi osjećaje, sjećanje na gutljaj gustog, mednog i mirisavog vina ostaje. Ne kažu uzalud da treba puna bačva riječi da bi se opisala čašica iločkog traminca.
Može biti suh, polusuh, polusladak ili sladak poput meda, može biti mlad ili odležan u arhivi, ali iločki traminac uvijek će se prepoznati po mirisu ruža. Iako je podrijetlom najvjerojatnije iz talijanskog Tramina, ova sorta baš u Iloku, zbog posebnih osobina klime i tla, iskazuje najbolje osobine. Iločka vina s oznakom kontroliranog podrijetla proizvode se od 18. stoljeća. Više od stotine godina su u podrumu britanske kraljevske obitelji, a traminac se služio i na krunjenju kraljice Elizabete II 1953. godine.
Ali nije samo traminac iločki vinski adut. Sade se i u butelje pune nevjerojatno mirisava graševina, svježi rajnski rizling, po jačem alkoholu prepoznatljivi bijeli i sivi pinot, te lagani i nježni rizvanac i zeleni silvanac. Od crvenih sorata udomaćena je frankovka, no izvrsna vina daju cabernet sauvignon i, posebno, cabernet franc.
Na iločkoj vinskoj cesti je 15-ak vinara, uključujući i Srednju školu Ilok. U Iloku je posljednjih godina otvoreno nekoliko vrlo dobrih prenoćišta, uključujući i obiteljski hotel Dunav s tri zvjezdice, pa gosti mogu u tom prekrasnom gradu provesti i više dana. Posjetitelje Iloka oduševit će to što se vinska cesta gotovo može obići pješice. Oko 25.000 ljudi na godinu posjeti stari vinski podrum u Iloku u kojem je arhiva vina u bocama “zaključana” iza kovanih rešetaka. Mlada vina mogu se, naravno, kušati u podrumima u samom gradu, ali za pravi dojam treba vidjeti prekrasne vinograde na Principovcu (lijevo).
I ljubitelji dobre hrane imat će u čemu uživati, Jedinstvena su i izvanredna jela od plemenite slatkovodne ribe ili divljači.