Misal sestara Peršurić iz Poreča specijalizirana je vinarija za pjenušce, a nudi 20 posto popusta na internetske narudžbe. Ima 11 pjenušaca, među najboljima su u Hrvatskoj, s popustom stoje 80 ili 120 kuna, a za 12 boca besplatna je dostava. Isplati se dogovoriti s prijateljima pa naručiti.
Dobar popust, pet boca platiš, šest dobiješ, nudi zagorska ekološka vinarija Bolfan Vinski vrh. Imaju izvrsna bijela vina, posebno sauvignon i rizling, fin je crni pinot, a pjenušac od chardonnaya proglašen je 2017. najboljim u Hrvatskoj. Butelje su od 49,50 do 145,50 kuna. Vinarstvo Prović iz Opuzena daruje nekim vinima pri narudžbi, a za šest boca je dostava besplatna. Vinarija Kolarić nudi b esplatnu dostavu za dva kartona, odnosno 12 butelja, a tko naruči 16, dobit će još dvije.
Poljoprivredna zadruga MasVin iz Polače daje 15 posto popusta na internetske narudžbe vina i maslinova ulja. “Ostani doma, neka vino i maslinovo ulje dođu k tebi”, poručuju slikoviti Rade Bobanović i njegovi partneri, a pakete od šest boca dostavljaju besplatno. To su popusti
Borba za opstanak prijeti hrvatskim vinarima. Nisam vjerovao da ću ikad ovo napisati, ali na izmaku trećeg tjedna izolacije jasno je da će podrumi vinarija biti puni vina puno dulje nego inače. Imamo mi svojih problema, no glavna opasnost prijeti iz Italije, najvećeg proizvođača vina na svijetu, i Španjolske, zemlje s najviše vinograda, prema podacima Međunarodne organizacije za vino i lozu (OIV) iz Pariza.
Te su dvije zemlje i najpogođenije korona virusom u Europi, što znači da neće baš imati turista koji popiju dobar dio njihovih vina. Italija, a posebno Španjolska, i u normalna vremena nude jako dobra vina po vrlo pristojnim cijenama. Sad će ih vrlo brzo smanjiti za trećinu, možda i prepoloviti zato što se nova berba bliži pa moraju isprazniti bačve, a time, naravno, i skladišta već buteljiranih vina. S obzirom na to da su prošle godine proizveli 88,5 milijuna hektolitara vina, što je bila trećina svjetske proizvodnje, jasno je kakva poplava tempranilla, albariña, chiantija, barbera i prosecca prijeti. Turizam će i kod nas ove godine “popiti” puno manje vina nego prijašnjih. Vlada je prije dva tjedna “zatvorila” restorane i ostale ugostiteljske lokale, obični ljudi ne žele izlaziti iz svojih domova ako baš ne moraju, a čak i oni koji se ne boje zaraze bez propusnica ne mogu izvan mjesta stanovanja, pa tako vrlo često ni do vinarije u kojoj bi kupili vina. Ima vinarija koje već otprije dostavljaju vina. Neke od njih su, od Podunavlja prema Dalmaciji, Kalazić, Belje, Enjingi, Krauthaker, Bolfan Vinski vrh, Dvorska vina Šoškić, dio istarskih vinara to je radio preko stranice istra.wine, a dosta dobru ponudu primorskih i dalmatinskih vina imao je webshop.gligora.com poznate obiteljske sirane iz Kolana na otoku Pagu.
Internetske prodavaonice s lijepim izborom vina imaju velike trgovačke tvrtke, poput Vrutka ili Konzuma, samo što prva prima kartice isključivo u svojim prostorijama pa se dostava plaća unaprijed na račun ili u gotovini pri preuzimanju, a druga je toliko prenatrpana narudžbama da je jako teško “uloviti” termin za isporuku na kućnom pragu.
Vino.hr, thewineandmore.com i vinarnice.hr neke su internetske vinoteke s lijepom ponudom i prilično dobro organiziranom dostavom. Sami, ili preko dostavljačkih kompanija, vina u dom dovoze Miva, Vivat Fina vina, Acrobat vina, Vintesa, osječka Vinita… U njihovoj ponudi može se pronaći doista dobrih hrvatskih i uvoznih vina, u pravilu višeg cjenovnog razredu, a Konzum i Vrutak prodaju i jeftinija od 30 kuna. Zamolio sam preko društvenih mreža prijatelje vinare da mi jave dostavljaju li i sami vina na kućni prag, no odaziv nije bio velik. Koliko sam saznao, počele su to raditi istarske vinarije Kabola i Ritoša te plešivičke Korak i Jagunić. Uglavnom treba naručiti najmanje šest boca, koliko stane u uobičajene kutije za vina, pa je dostava besplatna. Cijene su uobičajene, a baš o njima hrvatski vinari trebaju dobro razmisliti. Ovu godinu provest će preživljavajući i najveća korist koju će moći postići je “osvojiti” novoga kupca pa se nadati da će ga zadržati i nakon što kriza prođe. Običnim ljudima otkazi već pljušte, pa i oni koji rade boje se što će biti sutra, a bez vina se, teško mi je povjerovati da ću i ovo napisati, može preživjeti. Zato vinari trebaju sniziti cijene. Svaka jeftinija boca koju otvore Josip, Joža, Joso ili Jozo u bilo u kojem dijelu Hrvatske i budu zadovoljni vinom neće odmah vinaru staviti deset ili ne znam koliko kuna na račun, ali može mu “donijeti” prijatelja koji će možda kupiti još. Kriza, nažalost, neće baš brzo proći.