Pečena, na oko, kuhana tvrdo ili meko, omlet, poširana… Jaja. Sinonim za doručak. Većina nas sjeća se reklame „Svako jutro jedno jaje, organizmu snagu daje…“ A gotovo uvijek su dva. Nemojte se smijati i misliti na ono što mislite, nego na tanjur. Pripremaju se dva bez obzira jesu li za djecu ili odrasle. I bez obzira jesu li s povrćem, slaninom, kobasicama, šunkom…
U vrijeme korone i s jajima treba pažljivo. Nemojte se smijati i misliti na ono što mislite, nego se sjetite da ih zbog roka trajanja ne možete odjednom kupiti stotine, a do novog paketa iz dućana ili nekog OPG-a sad nije lako doći. Zato razvesele naoko male stvari. Nemojte se smijati i misliti na ono što mislite, nego budite sretni kad u otvorite hladnjak i vidite, kao što smo mi vidjeli, da ima i jaja i dimljenog lososa. A bio je tu i avokado, čuvan za neku posebnu priliku. Za poširana jaja. Kombinacija tih okusa zaista je istinski užitak – “uzbibam” se od same pomisli na meko, kremasto žumance. Neka jutra jednostavno su bolja!
Pola litre do litru vode ulijte u lonac s dvije žlice octa i pustite da proključa. Soliti ne treba, zato što će se jaje raspasti. Na krišku kruha koju možete i lagano zapeći u tosteru ili tosta nanesite sloj avokada. Najbolje ga je prepoloviti, izvaditi sjemenku pa žlicom vaditi meso avokada. Na avokado stavi se dimljeni losos, malo kopra, u ovim prilikama može biti i suh, te nakapa limuna. Umjesto kopra mogu se staviti peršin ili timijan. Kad voda proključa, jaje se razbije i pažljivo spusti u nju. Dobro je imati neku vrstu modle, ali može se i bez. Ne ispuštajte jaja iz vida: za meko i kremasto žumance okruženo kuhanim bjelanjcem trebaju tri do četiri minute. S koliko pažnjom se jaje stavlja u vodu, s tolikom se i vadi kuhinjskom lopaticom ili grabljačom, kacivolom, zaimačom ili po naški šefljom. Postupak je jednostavan, ali zbog osjetljivosti i izazovan.
Poširano jaje stavi se na tost s avokadom, po želji posoli, a obavezno popapri. Može se naribati malo parmezana ili preliti majonezom. Rajčica i krastavci izvanredno ppristaju, kao i lisnate salate. Nama su poslužili listovi zelene salate i svježa paprika. Kad zaronite zubima kroz slojeve mekog žumanca, avokada i lososa osjećat ćete se kao šamipon. A to i jest doručak za šampione! Ukusan, jednostavan, zdrav. Do ručka, makar bio i kasnije popodne neće vam trebati grickalica. A za pripremu tog čuda od okusa i užitka koje će vam pružiti treba vam tek treba samo desetak minuta.
Pili smo čaj od limuna i đumbira. Da smo u Irskoj, zvali bi ga O’Čaj.
.
.
.
.
Pratite nas.
Budite veselo i živo,
vole vas Ana i Ivo