Počeli smo prije pet godina. Slučajno. Prijašnji vlasnik bio je jedan od pionira ekološkog vinogradarstva, no zapao je u poslovne probleme pa sam odlučio preuzeti vinograd i cijeli projekt, rekao je Robert Kopjar na prvom zagrebačkom predstavljanju Vinarije Kopjar iz Hraščine u Zagorju.
Ponosi se rajnskim rizlingom, i to s potpunim pravom. Berba 2015. osvježavajuće je vino s četiri grama neprovrela šećera po litri i 7,5 grama finih kiselina. Svježini pridonosi i prekrasna mineralnost koju loza povlači iz tla i prenosi u grožđe, a u vinu se iskazuje kao ugodna slanost.
Taj je rizling dobio srebrnu medalju na ovogodišnjem ocjenjivanju časopisa Decanter, konkretno čak 92 boda na listi do 100.
- Miriše na limun i limetu s naznakama petroleja. Ima lijepu kiselost, poletno je i okus dugo traje u ustima – zapisali su Decanterovi ocjenjivači.
Petrolej je ugodan miris zrelih rizlinga. Ovaj iz 2015. sad je u punoj snazi. Kušali smo i berbu 2013. u kojoj su ti petrolejski mirisi bili malo jače izraženi što mu je dalo ozbiljnost, no nije imalo očaravajuću svježinu mlađeg brata. Rizlinga iz 2013. gotovo nema i to je dobro. Popili su ga kad je bio najfiniji.
Decanterovu medalju, ali brončanu, osvojio je i Sauvignon 2016.
Na predstavljanju u vinskom baru Basement jako se dopala i graševina iz berbe 2016. Iako ta naša najrasprostranjenija sorta najbolja vina daje u toplijim vinogorjima Slavonije i Podunavlja, prilagodila se i hladnijem Hrvatskom Zagorju. Lijepo miriše na svježu, ne preslatku jabuku i požalili smo samo što ga nismo pili prije nekoliko mjeseci. Lagano je i osvježavajuće, odlično ljetno vino.
Predstavljeni su i Rosé 2016, Cabernet sauvignon 2015. te novitet iz podruma, poluslatki Žuti muškat ovogodišnje berbe, koji ovih dana stiže na tržište. Tako vinarija Kopjar za ovogodišnje Martinje doista krsti novo vinsko dijete.
- Opredijelili smo se za ekološko vinarstvo što nije lagan posao. Za razliku od konvencionalne proizvodnje, udio ljudskog rada je veći i zaštita vinove loze je puno zahtjevnija, pa su i rezultati u teškim godinama za vinare lošiji. Ipak, kvaliteta vina od tako uzgojenog grožđa vrijedi truda i rizika – kazao je Robert Kopjar.
Vinarija Kopjar ima oko četiri hektara vinograda na kojima je posađeno 22.000 trsova. Vina od tog grožđa imaju ekološki certifikat. Ponešto grožđa otkupljuju i ta vina nemaju eko markicu jer ne mogu sasvim kontrolirati uzgoj grožđa. Od crnih sorata imaju cabernet sauvignon od kojeg rade ružićasto i crno vino, te crni pinot.
Po svemu sudeći, na dobrom su putu da postanu peti zagorski vinski as. Slijede svijetle primjere odlične susjedne vinarije Bolfan Vinski Vrh koja oduševljava rizlinzima i sauvignonima, Vuglec brega te vinarije Petrač iz okolice Krapinskih toplica, i Bodrena, kralja slatkih vina iz Huma na Sutli.