Najmanje 12 mjeseci u boci su na kvascima šampanjci bez oznake berbe, no većini ta druga fermentacija u boci, kojom nastaju mjehurići, traje između dvije i tri godine. Nakon što se kvasci izbace iz boce, a taj se postupak zove degoržiranje, šampanjac se nekoliko mjeseci smiruje u podrumu i tad je spreman za tržište, a njegov vijek bit će to dulji što je dulje bio na kvascima. Šampanjci na kojima piše berba, a takvi su nekoliko puta skuplji od onih prvih, na kvascima leže između četiri i deset godina. A na 12. festivalu Vino.com u zagrebačkom hotelu Esplanade pili smo talijanski pjenušac koji je na kvascima ležao 11 godina. Riječ je o vinu Brut Millesimato Riserva “Valentino Maiolini” obiteljske vinarije Majolini iz Franciacorte, regije koju ne bez razloga nazivaju talijanskom Champagneom. Pjenušac je posvećen čovjeku koji je prije 50-ak godina osnovao vinariju. Rade ga samo u najboljim godinama, a lani je berba 2005. na Decanterovu ocjenjivanju osvojio 95 bodova. Ima prekrasnu zrelu šampanjsku aromu korice kruha, tipičnu za pjenušce koji dugo leže na kvascima, isprepletenu s mirisima citrusa i natučene jabuke. U okusu se osjete orasi i fina ljutina poznata iz suhih kolača. Veliko pjenušavo vino od chardonnaya (80 posto) i crnog pinota ravno je ponajboljim šampanjcima, a u Italiji stoji oko 300 kuna, poput većine baznih šampanjaca.
Franciacorta je vinska regija u Lombardiji na sjeveru Italije i gotovo da je specijalizirana za proizvodnju pjenušaca. Široj javnosti tamošnja su vina manje poznata nego prosecco iz Veneta, iako su kvalitetom nekoliko razreda iznad. Specijaliziranih vinarija za pjenušce je 117 i imaju 2800 hektara vinograda zasađenih chardonnayom (82 posto), crnim pinotom (14 posto) i bijelim pinotom. Vina se proizvode tradicionalnom metodom druge fermentacije u boci. Elena Maiolini u Zagrebu je predstavila devet pjenušaca, a pažnja s kojom su je slušali sudionici radionice nije bila kurtoazna. Četiri vina su odlična, posebno ona u kojima dominira crni pinot, četiri vrlo dobra, a vrlo lijepo pije se i bazni Brut Satén. Satén je u Franciacorti oznaka kategorije pjenušavih vina s malo slabijim tlakom u boci.
Engleski pjenušci, nova Champagne bila je također dojmljiva radionica Marija Tomekovića, našeg sommeliera koji radi u Londonu. Pet pjenušaca iz okruga Dorset, Hampshire, Sussex i Kent na jugu zemlje koju malo tko povezuje s proizvodnjom vina usporedio je s istarskim i slovenskim te šampanjcem Charles-Heidsieck Brut Réserve te treba reći da se o Englezima puno više šutjelo. I to zadovoljnih lica. Posebna je ta nova i sve veća vinska zemlja po datumu berbe koji je obično početkom studenoga. Ako to vrijeme dopusti. Berbe 2012. nije bilo jer grožđe nije stiglo sazrijeti. Vina su posebna po iznimno visokim kiselinama. U pravilu ih je više od osam grama po litri, a Rosé Balfour Hush Heath Estate ima čak 11,2 grama. No imaju i između sedam i 9,5 grama šećera po litri pa su prilično skladnog okusa i bez banalne slatkoće. U Hrvatskoj se mogu kupiti dva engleska pjenušca. Nyetimber Classic Cuvée stoji 350, a Bride Valley Rosé Bella 300 kuna. Da ni ova priča o pjenušcima ne prođe bez Plešivice kao hrvatske Champagne, zaslužna je obitelj Šember. Na Vino.comu su premijerno predstavili Pavel 2013. To im je prvi pjenušac s oznakom berbe te je odličan. Poput najboljih šampanjaca može se piti u bilo koje doba dana ili godine, uz hranu i bez nje, u društvu, a i sam je dobro društvo.