Čast svakome, ali najbolji hrvatski pjenušci, rizlinzi i crni pinoti stižu s Plešivice, a pri samom vrhu su i vina od chardonnaya, sauvignona, sivog pinota… Pokazala je to i ovogodišnja, 33. špijunaža Kluba prijatelja dobrog vina na kojoj je 23 vinara donijelo 71 mlado vino kako bi ih svi zajedno kušali i prokomentirali. Prvi put na kušanju su bila i tri bazna vina za pjenušce u kojima će se uživati za dvije ili tri godine.
- Na Plešivici je 2016. bila dobra za pjenušce. Baze su lagane, neutralne i s izraženom kiselošću – rekao je Tomislav Tomac.
Sličnih su osobina i mješavine bijelih sorata, poput žutog plavca, zelenog silvanca, crvenog veltlinca, graševine, neuburgera… Gotovo od svake se mogao napraviti dobar pjenušac. Dio vinograda iz kojih je grožđe za ta vina sađen je još i prije 2. svjetskog rata i oni su bogatstvo Plešivice. Sadnja više sorata je austrijska škola jer jedna daje tijelo, druga arome, treća svježinu… A beru se sve zajedno pa odlike jedne sorte sakriju nedostatak druge.
Prije četiri godine Austrijanci su takvu kombinaciju i zaštitili.
Wiener Gemischter Satz deveta je zaštićena vinska regija Austrije, ali jedinstvena po načinu proizvodnje vina iz jednog vinograda u kojem može rasti i do 20 različitih sorata. A sve se poberu, prešaju i vinificiraju zajedno.
- Kod kasnijih sorata prijeti opasnost od lošeg vremena koje grožđu može smanjiti kakvoću. Miješanjem sorata ti se rizici svode na minimum jer će uvijek biti grožđa dobre kvalitete. Istodobno, takva vina imaju mirise i okuse koji su jedinstveni za vinograd – pojasnili su u Austrijskom odboru za vinski marketing.
O takvom vinu razvila se diskusija i na špijunaži. Kad bi se vinari udružili i zajedno proizveli veću količinu dobrog i prepoznatljivog vina po prihvatljivoj cijeni, lakše bi im bilo osvajati tržišta, barem ono zagrebačko, koje im je pod nosom, te obalu na kojoj se ljeti traže osvježavajuća vina.
Najbolje kapljice, spomenute na početku ove priče, svatko može razvijati za sebe. Pa i još im podići kvalitetu, a time i cijenu.