Za vino u bag-in-boxu, odnosno vreći u kartonskoj kutiji s “pipicom”, 40 kuna po litri traži tvrtka Vina Jakob koja vinograd s 28.000 trsova crnih sorata ima u Brodskom Stupniku, a vinariju u Zagrebu podno Šestina. I dobija.
- To je isto vino koje punimo u butelju s plavom etiketom, samo na tržište ide godinu dana nakon berbe. Vino koje ide u butelju zrije godinu dana dulje – pričao je vlasnik Zdravko Jakobović o berbi 2014., koju malo tko kod nas hvali, posebno kad je riječ o crnim vinima. Ovaj plavi Jakob iznenadio je zrelošću i punoćom.
- Dosta kasno smo brali pa smo dobili dobru sirovinu – rekla je enologinja Ivona Đipalo.
Na etiketi su navedene tri sorte, ali dominira cabernet sauvignon.
- Merlot i syrah su pojeli čvorci. Tako smo ‘platili’ čekanje pa su u vinu samo u tragovima. No ptice su nam zauzvrat ostavile odličan cabernet – pojasnila je Ivona nesvakidašnji “sporazum“.
Plava etiketa je jeftinija linija vina Jakob, a ono prestižno je “odjeveno” u crveno. Berba 2013. crvenog Jakoba buteljirana je u srpnju i bila je jedan od povoda za ovotjedno pretpremijerno kušanje. Premijera će biti na Festivalu Vino.com krajem mjeseca u zagrebačkom hotelu Esplanade, a potom će na tržište.
To je vino do 2011. bilo mješavina cabernet sauvignona, merlota i syraha. U berbi 2012. syrah je bio izvanredan pa su ga napravili kao samostalno vino, a u kupaži ga je zamijenio cabernet franc. Pokazalo se to dobrim jer je i syrah 2013. jako fin i pikantan pa sad imaju dva prestižna vina.
Na pragu je i treće. U onoj godini kad su čvorci “brali” merlot i syrah, ostalo je malo grožđa i za prvi pjenušac vinarije. Te dvije sorte dale su pola sirovine za bazno vino, a ostatak je chardonnay kupljen u drugim brodskostupničkim vinogradima. Pjenušac još nema etiketu, ali ima nježnu ružičastu boju, zavidnu punoću te izražene ukusne kiseline. Probna serija od 400 boca je odležala godinu dana na kvascima, a preostalih 4000 će sazrijevati još dvije i bit će jako zanimljivo pratiti kako će se razvijati.