Boca poput pivske, cijena poput vinske, tako bismo ukratko mogli opisati Scarlett’s Spritzers, piće novozelandske tvrtke Invivo Wines od, nama je sasvim jasno što je špricer, vina i sode kojem Novozelanđani dodaju i arome voća. Scarlett’s Spritzers tako na domaćem tržištu prodaju s dvije arome, bazge i limete te kupine, a u Bugarsku, Japan i Kanadu izvoze i špricere s aromama šumske jagode, manga i naranče te marakuje. Ima oko pet posto alkohola, poput većine piva. Boca od 0,5 litara u trgovinama u Novom Zelandu stoji oko 33 kune, a paket od četiri bočice 0,33 je malo više od 80 kuna. Ti špriceri, koje rade od sauvignona i sivog pinota, gotovo su dvostruko skuplji od piva. Od vina su ipak jeftiniji. Najjeftiniji sauvignon tvrtke Invivo Wines stoji oko 75 kuna, dakle, po litri je vino 50-ak posto skuplje. Špricerom su iznenadili i novozelandske vlasti koje ovo piće nisu mogli svrstati u postojeće kategorije prehrambenih proizvoda, što je vino čak i po našem zakonu, ili pića. Zato se ne smije prodavati u prodavaonicama nego samo u specijaliziranimn prodavaonicama pića. A i porez je tako veći. Slična gotova pića dugo se već u bočicama prodaju u Austriji. Tako Weißer Spritzer od 0,25 litara stoji oko tri eura.
Špricer je uvršten i u internetske priručnike za miješanje koktela poput onog na cocktails.about.com. Opisuju ga kao klasično i lagano piće, preporučuju rizling i sivi pinot kao najbolje sorte te dopuštaju korištenje sode i mineralne vode prema izboru. Kod nas se špricer radi sa sodom, a gemišt s mineralnom vodom. Taj naš gemišt je čest razlog podjela na one koji piju čisto vino i one koji ga miješaju s vodom iako takvih podjela ne bi trebalo biti. Postoje prilike kojima pristaje jedno te one za koje je bolje drugo piće. I pritom ne treba misliti kako loše vino može biti dobro za gemišt. Ne može. Loše vino nikad ne može biti dobro, ali istina je i da svako vino nije za gemišt.
Da bi gemišt bio osvježavajući, vino treba biti nježnog mirisa i okusa te s ne previše alkohola. Najbolja su ona s oko 11 posto. Kad se doda mineralna voda, taj postotak će pasti na sedam ili osam. Važno je i koja se voda koristi. Na prošlogodišnjem slijepom ocjenjivanju isto vino miješalo se s 11 mineralnih voda i najbolje ocjene dobila je Radenska. Slijedile su Kalnička te Jamnica. Izvan konkurencije bila je soda, a taj bi pravi špricer osvojio četvrto mjesto. Najgora je bila San Pellegrino, nesumnjivo svjetski najpoznatija u konkurenciji, no to je samo dokaz da ime ne znači puno. Valja napomenuti i da su sve mineralne vode bile iz plastičnih boca. Da su staklenke bile uvjet, skupile bi se samo četiri mineralne vode, a različite ambalaže daju i drukčije piće.
Problem s plastičnim bocama je taj što mjehurići iznimno brzo nestaju i željeni gemišt se pretvara u neželjenu bevandu. Nakon skužbenog ocjenjivanja rasprava je nastavljena uz gemište s domaćom mineralkom iz staklenke i “stručni žiri”, koji je prije davao ocjene od jedan do pet, ovom je jednoglasno dodijelio šesticu.