Amabile degli angeli drugo je ime vina Recioto Classico slavne talijanske vinarije Masi. Provjerite zašto bi to vino htjeli piti anđeli, pozivaju vinoljupce trgovci vinima. Lako je odgovoriti na pitanje zašto. Masijev Recioto Classico puno je i gusto vino rubinske boje s ljubičastim odsjajem, snažnog tijela, a mirisi jagode i kuhane višnje nadopunjuju se cvjetnim i nježnim začinskim aromama. Posebnost mu je apsolutni sklad visokih alkohola, nakupi 14 posto ili više, fine slatkoće te ugodne kiselosti. Recioto je slatka inačica vina koje u talijanskoj regiji Valpolicelli, između Verone i jezera Garda, rade od izvornih sorti. Grožđe beru u listopadu pa u tradicionalnim vinarijama tri mjeseca suše u bambusovim kutijama na vjetru, a u modernima rabe sušare. Pri sušenju bobice izgube i do 40 posto soka, ali vino je zato puno koncentriranije.
Za vina recioto prekine se fermentacija kako bi u njima ostalo neprovrelog šećera. Amarone je suho vino. Sok je, dakle, potpuno fermentirao pa je jače od reciota, često i s više od 15 posto alkohola. Podjednako je, međutim, harmonično te jednostavno opčinjava kombinacijom slasti, punoće, snage i posebno ugodne kiselosti.
Žalostan je povod za podsjećanje na ova prekrasna vina. Početkom godine umro je Guiseppe Quintarelli (84), kojeg Amerikanci i Englezi zovu ocem amaronea. Vijest o Bepijevoj smrti, popraćenu velikim člancima, objavili su i New York Times te britanski vinski časopis Decanter. Nije, naravno, Quintarelli izmislio tehnologiju prosušivanja grožđa. Rabili su je još stari Rimljani, no zahvaljujući njegovim vinima, Amerikanci i Englezi zaljubili su se u amarone i recioto.
Quintarelli (na slici desno) 1950. preuzeo je vinariju koju je osnovao njegov otac nakon što se vratio iz 1. svjetskog rata. Shvatio je da vina od prosušenoga grožđa moraju dugo sazrijevati, pa ih je u podrumu držao najmanje sedam godina. I to u bačvama od slavonskog hrasta. Njegova su vina prepoznatljiva po etiketama pisanim rukom.
Prije dvadesetak godina povukao se iz posla, no vidjevši da kakvoća vina s njegovim imenom pada, vratio se u podrum i vrlo brzo na kvalitativne vrhunce. Naslijedila ga je najstarija od triju kćeri, Fiorenza, koja priprema sina Francesca Grigolija za preuzimanje vinarije. Talijanski vinski kritičar Franco Ziliani rekao je da je Quintarelli, inzistirajući na zrelosti, udahnuo dušu vinima amarone della Valpolicella.
Quintarellija se svakako treba prisjetiti uz čašicu nekog od ponajboljih amaronea. To možemo i u Hrvatskoj zahvaljujući vinoteci Vivat fina vina koja uvozi vina Masi. Lijep je izbor “mladih” amaronea, sad se prodaje berba 2005. po cijenama od 170 do 440 kuna. Recioto je 280 kuna, a raritet za one koji si to mogu priuštiti je Masi amarone classico 1990. Butelja stoji 864 kune. Amarone i recioto primjerena su vina i za Valentinovo. Amarone uz divljač, jaka jela od mesa i sireve poput pecorina ili parmezana, recioto uz kremaste kolače, a oba uz zagrljaj u romantičnom ugođaju.