Ako se početkom 2012. godine na tržištu jedva može pronaći berba 2006., a u redovitoj su prodaji 2004. i 2005., očigledno je riječ o posebnim vinima. Nebbiolo, izvorna sorta talijanske regije Pijemont, doista daje posebna vina koja svjetski vinski kritičari često nazivaju aristokratskima, pa čak i veličanstvenima.
Barolo je najslavnije pijemontsko vino. Prepoznatljivo je po snazi, ali ima baršunast okus, pa ga kontroverzni, ali utjecajni američki kritičar Robert Parker opisuje kao nježniju, “žensku” inačicu vina od nebbiola. Prvo je to vino proizvedeno izvan Francuske koje se cijenom približilo bordoškima, a slična su i po stilu. Za vina iz Barola kažu da su slična onima iz bordoške općine Margaux. Pod imenom Barolo vina smiju puniti i susjedna sela Castillone Falleto, koje uspoređuju s bordoškim Pauillacom, Monforte d’Alba je Saint-Estéphe Barola, La Morra je poput Pomerola, a Serralunga d’Alba nalikuje na vina iz Pauillaca i iz Saint-Estéphea.
Barbaresco je druga pijemontska regija glasovita po vinima od nebbiola. I tu je Barbaresco samo jedno od sela u kojima se pune vina pod tim imenom. Preostala dva su Neive i Treiso. To je područje južnije od Barola i malo je jači mediteranski utjecaj. Barbaresco se u pravilu može ranije piti jer mu tanini brže omekšaju, a prije se i sljube tipične arome nebbiola koje podsjećaju na katran, gljive, ruže, ljubičice, šljive i čokoladu. Barbaresco je u Hrvatskoj postao poznat nakon što je “puknula” korupcijska afera Fimi media. Mladen Barišić, bivši HDZ-ov rizničar, a danas svjedok protiv nekadašnjeg prijatelja i bivšeg premijera Ive Sanadera, navodno je često uživao u tom vinu glasovitog proizvođača Angela Gaje. U našim ekskluzivnim restoranima butelja Gajina Barbaresca stoji oko 4000 kuna. To je doista izbor znalca jer je barbaresca triput manje nego barola pa ga je relativno teško dobro upoznati izvan granica Pijemonta. No zato je ponešto jeftiniji od Barola, a kakvoćom nimalo ne zaostaje.
Barolo i Barbaresco dugovječna su vina kojima kakvoća, ako su dobro uskladištena, raste desetljećima. Odlična berba u Pijemontu bila je, primjerice, 2006. i ta vina treba kupovati, ali i čuvati. Bit će bolja, a i cijena će im porasti. Još treba pričekati s velikim berbama 1998., 1997., 1996. Berbe 1990. i 1989.mogu se piti i čuvati, a za uživanje su spremne 1985. i 1982. Berba 1974. posljednja je vrijedna pozornosti. Starijim godištima vrijeme je ipak prošlo.
Treće vino od nebbiola nosi ime sorte. Nebbiolo nekog od glasovitih pijemontskih proizvođača, a to su, primjerice, Altare, Grasso, Gaja, Vietti, Rocca, Vajra, Prunotto, Sandrone, Fontanafredda, Ceretto, Scavino…, u pravilu je podjednake kvalitete kao i Barolo ili Barbaresco manje znanih imena. A često je jeftinije. Razlika je u tome što se vina pod imenom nebbiolo rade od grožđa iz cijelog Pijemonta, a ne samo iz pojedinog sela koje ima zaštićeno geografsko podrijetlo. U hrvatskoj je ponuda pijemontskih vina, posebice Barola i Barbaresca, poprilično siromašna. U trgovačkim lancima gotovo da ih i nema, a u specijaliziranim trgovinama poput Dobrih vina, Vrutka, Vivat Finih vina ili online vinoteke vino.hr butelje dobrih pijemontskih proizvođača Prunotto, Gaja, Abbona i Marchesi di Barolo stoje od 200 do 500 kn.
Vina od nebbiola izvrsno pristaju uz jaku hranu i crveno meso. Mlađi Barolo savršeni je par tjesteninama s mesnim umacima intenzivnija okusa i bifteku, a odležani jelima od krupne divljači s umacima od šumskih gljiva i tvrdim sirevima. Barbaresco preporučuju uz gulaše, a nebbiolo uz teletinu i janjetinu. Ne samo zato što stiže s maglovitog područja, a po magli je dobio i ime, nebbiolo će odlično pristajati i uz gusku. Odlazak na takav ručak jedina je prilika kad se Hrvati neće uplašiti tvrdnje da nekamo idu kao guske po magli.