Kralj vina i vino kraljeva, tako Mađari tepaju svom tokajcu, prvom desertnom vinu u povijesti. Slatko vino s plemenitom plijesni na sjeveru Mađarske radili su još sredinom 17. stoljeća. Za usporedbu, Nijemci su 1775. imali prvu kasnu berbu, a prve sauternese, bordoško slatko vino, Francuzi su krajem 17. stoljeća radili baš prema uzoru na tokajce.
A tokajaca ne bi bilo bez moslavca, hrvtske sorte vinove loze koju Mađari zovu furmint. Najmanje 50 posto grožđa za tokajce je od moslavca, uz kojeg je do 40 posto lipovine (harslevelu) te do 10 posto mirisava žutog muškata.
Mađari su zaštitili ime svog vinskog ponosa. Tokaji je grad prema kojem su vina dobila ime. Tako su zeznuli mnoge. Talijani u Furlaniji-Julijskoj krajini, te oni i Slovenci u Goriškim brdima uzgajali su tocai friuliano, sortu koju danas moraju zvati sauvignonasse. Francuzi, pak, ne smiju više koristiti ime tokay d’Alsace, kako su donedavno zvali sivi pinot.
Mađari su zaštitili i tehnologiju proizvodnje. Nakon berbe koja je u pravilu kasno, protegne se i do studenoga, bira se grožđe s najviše plemenite plijesni. Bobice se samelju i pretvore u gustu smjesu nalik na tijesto koja se u posebnim omjerima dodaje baznom vinu. Nakon maceracije od dva do tri dana smjesa pomiješana s vinom se ponovno preša i sprema se u drvene posude od 136 litara koje se zovu goenczeri. U njima tokajci sazrijevaju najmanje tri godine. Količina smjese mjeri se puttonyosima. To su mjerice zapremnine 25-26 litara. Najbolji su tokajci sa šest puttonyosa. To znači da je u goenczeru, posudi od 136 litara, šest mjerica, dakle oko 150 kila smjese. Takvi tokajci imaju i 150 grama neprovrela šećera po litri, a zovu se tokaji aszu. Tokaji eszencia vina su s malo alkohola i ekstremno puno neprovrela šećera, čak do 800 grama po litri. Takvi koncentrati dodaju se vinima tokaji aszu koja se tad označavaju kao aszu-eszencia.
Postoje i suhi tokajci, od grožđa kojenije prosušeno na trsu, a tokaji szamorodni suh je do poluslatko vino od prosušenog grožđa, ali bez dodavanja puttonyosa. A okuse tokajca teško je opisati. Treba ih doživjeti.