Kraljevi su oduvijek lovom na krupnu divljač dokazivali hrabrost i isticali svoju muškost. Uživajte u specijalitetima od divljači poput pečene veprovine, gulaša, lovačkog složenca i ostalih tradicionalnih slavonskih delicija. Nazdravite ovim moćnim vinom i osjećajte se kao kralj. Poručuju to iz vinarije Kalazić na bocama chardonnaya, cabernet sauvignona i crnog pinota premium linije, odležanih, moćnih, ali ne i opterećujućih vina. U prodaji su berbe 2010. te 2012., vina odišu životom i mladošću i teško je odlučiti se koja je sorta nasljeđe iz vinograda kroz vrijeme, bačvu i bocu bolje prenijela do čaše.
Poprilično je jasno zašto je na boci Premium Crnog pinota 2012. divlja patka. Ta je sorta lakša od cabernet sauvignona i teoretski, u ovom slučaju i u praksi, odlično pristaje pernatoj divljači tamnijeg mesa. Razmazila nas je ekipa iz vinarije Kalazić Patkom iz 2009. Pikantno vino odlično je nosilo godine. Nije to, naravno, crni pinot burgundijskog tipa, ipak je u Baranji puno toplije, no sortu je bilo lako prepoznati, osjećali su se i fini tanini, a đemasti okus nije bio jeftino sladunjav, nego je malo „zagustio“ vino. Prošle godine je odlično pristajao uz chilli con carne koji smo improvizirali tijekom proljetne prisilne izolacije. Tog crnog pinota u prodaji više nema, a da ga nije ni bilo, vjerojatno se ne bi prigovaralo ni tri godine mlađem. Ovako, dojam je da berbi 2012. trebaju još dvije godine da se sama „ispegla“ u boci. Cijena mu je prihvatljivih 80 kuna. Ne bi bilo pošteno ne spomenuti upola jeftiniji Kalazićev Crni pinot 2015. s navojnim čepom. Nije to, naravno, ista kategorija, ali vino je sortno prepoznatljivo, savršeno čisto, svježe, vrlo ukusno i primjereno ne sasvim laganim mesnim jelima te duljem pijuckanju u društvu.
Cabernet sauvignon Premium iz 2012. nasljednik je također izvanrednog vina iz 2011. Etiketu krasi vepar, a kompleksno vino finih tanina u ljeto 2018. osvojilo je pet zvjezdica, najmanje 95 od 100 bodova, na ocjenjivanju Vinskih zvijezda uz komentar kako ima velik potencijal za odležavanje. I razvijalo se lijepo još dvije godine, no svemu dođe kraj pa i zalihama. Vrijeme u klimatskom smislu, kao i u „vremenskom“, podjednako su važni pri stvaranju ozbiljnih, zašto ne reći i velikih vina. Pokazuje to berba 2012. Primjereni vremenski uvjeti u godini berbe dali su super sirovinu, a vrijeme provedeno u podrumu, ušlo je vino, eto, u devetu godinu života, osiguralo je i toj divljoj sorti mekoću i nježnost. Krasni voćni mirisi, lagani začini drvenih bačava, punoća… Boca puna čistog užitka u Vrutku stoji 99,98 kuna. Ima Vinarija Kalazić još jedan veliki cabernet sauvignon, sasvim drugog tipa. Riječ je o kasnoj berbi 2008. s 15,6 posto alkohola i 18 grama šećera koju godinama imam priliku gotovo redovito kušati i svaki je put sve bolje. Vino je poluslatko, ali nimalo se taj slador ne lijepi na nepce i nije za uz deserte, nego traži poprilično pikantna jela od tamnog mesa. Pršti životom i svježinom i očekivano ima poprilično tercijarnih začina, a sigurno i nekoliko godina pred sobom. Ima i cijenu: boca od pola litre stoji 200 kuna. To nije malo, ali za ovakvo vino za posebne prilike nije ni puno.
Treći primjer visoke divljači iz baranjskog podruma je Chardonnay s crtežom jelena koji je pomalo neobična sugestija za bijelo vino. No, moćno i odležano bijelo vino „enjingijevskog“ tipa, moram priznati kako sam na slijepom kušanju prije godinu i pol bio uvjeren da je berbu 2010. napravio kutjevački vinski čarobnjak, može popratiti i fin komad čistog jelenjeg mesa. Aktualna je berba 2015.
Vinarija Kalazić ima i liniju svježih bijelih vina Silver, na čijim su etiketana akvarelaste slike cvijeća. Među njima svakako treba istaknuti Sauvignon iz 2019. koji je bran u četiri navrata kako bi dobio svježinu, arome i kompleksnost, te izvrstan Rizling 2019. s 12 posto alkohola, sedam grama neprovrela šećera te šest grama kiselina po litri. Podsjeća na rizlinge s obale njemačke rijeke Mosel, a savršeni parametri osjete se i u mirisu i okusu.
I berba 2020. bila je izvanredna, tvrdi menadžer vinarije Samir Nađ, nagoviještajući nova vinska čuda. Vlasnik vinarije Slavko Kalazić po struci je elektroničar pa ne čudi da su sva vina iznimno precizna.
- Dan kiše pa dva tjedna sunca i tako stalno. Jedna od najboljih godina od 2008., od kad sam u vinariji. Imali smo i izbornu berbu bobica cabernet sauvignona – rekao je.
O tom ćemo vinu, valjda, raspravljati, potom i pisati za 12-13 godina. Nadam se i ljepše nego što sad pišem o kasnoj berbi 2008.