Tko se ne uplaši „kineskog“ pisma, nego dobro pogleda znakove, pročitat će da na etiketi piše Mouton Rothschild. Slavni bordoški podrum od 1945. poziva glasovite umjetnike da im ilustriraju etikete za najbolja vina kuće koja nose i naziv vinarije. Sad su objavili da je autor etikete za Château Mouton Rothschild 2018. kineski pisac i ilustrator Xu Bing, poznat po kaligrafiji koja nalikuje tradicionalnim kineskim znakovima, a u njima se mogu pročitati slova latinske abecede. U tom spoju kultura etiketa berbe 2018. sadrži dvije riječi: Mouton Rothschild.
Miró, Chagall, Braque, Picasso, Tàpies, Francis Bacon, Dali, Balthus, Jeff Koons, neki su od najslavnijih svjetskih umjetnika koji su radili etikete za Mouton Rothschild, a bilo je i naizgled neobičnih poteza poput poziva engleskom kraljeviću Charlesu koji je ilustrirao butelje berbe 2004.
Tu je ozbiljnu ulogu zaigrala politika. Obilježavala se stota obljetnica britansko-francuskog sporazuma Entente Cordiale kojim su se dvije države s višestoljetnim sukobima dogovorile tko će i kako kontrolirati Egipat, Maroko, Newfoundland, gradove u Senegalu, Gambiji i Gvineji te posjede istočno od afričke rijeke Niger. Na osnovi Entente Cordiale nastao je savez Antante koji je deset godina poslije postao jedna od sukobljenih strana u Prvom svjetskom ratu, a pokazalo se na kraju i pobjednička. Činili su je Ujedinjeno Kraljevstvo i Francuska te Rusko carstvo koje se, doduše, raspalo 1917., dakle godinu prije kraja prvog velikog rata.
Kraljević od Walesa desetljećima čeka prijestolje, Pitanje je hoće li ga i dočekati, a za etiketu Mouton Rotschilda naslikao je akvarel inspiriran francuskim krajolikom. U Mouton Rotschildu kažu kako umjetnici imaju potpunu slobodu stvaranja, iako su se određene teme, poput vinove loze, užitka uz piće i ovna, koji im je amblem, naglasili kao poželjnu inspiraciju. A i Ujedinjeno Kraljevstvo je veliko tržište.
U Mouton Rothschildu 2018. je 86 posto cabernet sauvignona, 12 posto merlota 12 i dva posto cabernet franca. Berba je započela 10. rujna i završila 3. listopada. Vino sad, daleko je još trenutrak kad će napustiti podrum, miriše na zrelo voće s notama muškatnog oraščića i metvice, a u okusu dominiraju kupina i trešnja, s malo začina. Tanini su meki, a okus traje iznimno dugo u ustima. Trenutačno za butelju traže 408 eura, a isporuka će biti kad odluče da je spremno.
Camille Sereys de Rothschild, Philippe Sereys de Rothschild i Julien de Beaumarchais de Rothschild vlasnici su Château Mouton Rothschilda. Vinarija je u prvoj kategoriji prema bordoškoj klasifikaciji iz 1855. godine koja je obuhvatila podrume s lijeve obale rijeke Gironde. Proizašla je iz zahtjeva cara Napoleona III., koji je uoči svjetske izložbe u Parizu zatražio rangiranje najboljih bordoških vina kako bi ih predstavio posjetiteljima iz cijelog svijeta. To je najstarija klasifikacija vinarija na svijetu, ali treba znati da u njoj nisu sve najbolje iz Bordeauxa. Nema, na primjer, Chateau Petrusa, koji je s desne strane te rijeke, tamo gdje dominira merlot, a vino im je desetljećima među najskupljima na svijetu. U prvoj kategoriji, Francuzi su to zvali Premiers Crus, otpočetka su Château Lafite, Château Latour, Château Margaux i Château Haut Brion, a Château Mouton Rothschild ušao je među pet velikih 1973.
To je bila dosad jedina promjena na listi najboljih bordoških vinarija i posljedica pedesetogodišnjeg lobiranja baruna Philippea de Rothschilda koji je mladost proveo kao pariški bonvivan. Vozio je automobilske utrke danju, a noći provodio po barovima. Vidjevši vinograde koje je kupio njegov pradjed Nathaniel još1853. uvjerio je oca da mu prepusti imanje, što je ovaj i 1922. i uradio. Vina su postala velika, kakvoćom i cijenom. A i Xu Bing nije bio prvi Kinez koji potpisuje Mouton Rothschild. Deset godina prije, berbu 2008. prepustili su apstraktnom slikaru Xu Leiju. Kina je postajala sve veće tržište skupih vina pa se tamošnjim kupcima trebalo na svaki način dodvoravati. U međuvremenu je broj bogataša u Kini višestruko porastao pa ne treba čuditi da su pronašli novu poveznicu vina, umjetnosti i biznisa.