Kakav je ovo divljak, otelo mi se nakon gutljaja merlota 2017. konavoske obiteljske vinarije Crvik koji još u bačvi čeka pravi trenutak za punjenje u bocu. Bit će to, kažu otac Andro i sin Petar, najvjerojatnije u ožujku 2021. Napunit će oko 2000 butelja bez filtriranja pa i njih pustiti još neko vrijeme da se smire prije početka prodaje. Merlot daje elegantna vina s manje tanina i kiselina nego cabernet sauvignon, s kojim dominira u bordoškim vinima. Neki ga zbog toga drže dosadnim, no najbolja vina od te sorte, koja je naziv dobila po riječi merle, što na francuskom znači kos, naprosto su impozantna. Čini se da je i ovaj na tom tragu.
Voćnost je glavna osobina sorte i lako ju je među drugim crnjacima prepoznati po aromama malinem, crne trešnje, borovnice… Ovim vinom dominira šljiva, koja je u merlotu začin, a glavna, na primjer, u vinima od plavca malog. Ostaju nakon kušanja u ustima tragovi kamena i ugodna slanost te klinčića, vanilije, cimeta, čokolade, pa i duhana od poprilično dugog odležavanja u drvenoj bačvi.
Kušali smo u vinariji i maceriranu malvasiju dubrovačku iz berbe 2019. Dvije su bačve od 500 litara pune prekrasnog vina kojem će dodati malo klasično proizvedene malvasije te napuniti ga, ponovno bez filtriranja, pod nazivom Blasisus, što znači Vlaho, pa na taj prekrasan način nastaviti odavati priznanje dubrovačkom zaštitniku.
Malvasija dubrovačka mediteranska je sorta koju Talijani zovu malvasia di Lipari, di Sardegna, di Bosa i Greco di Gerace, a Španjolci malvasia de Sitges, de Banyalbufar i de Lanzarote. Punija je i strastvenija nego istarska i nego maraština, koja također spada u obitelj malvazija. Klasično proizvedenu malvasiju dubrovačku u vinariji Crvik zovu Tezoro, što je još jedan pojam iz Držićevin djela i oznaćava obiteljsko blago. To je jako dobro, puteno, ma zašto ne reći i seksi vino koje, isprobali smo, odlično prati brudet s puno školjaka, ali i ragu od kopuna. Ovaj komadić zlata Andre i Petra Crvika je čisti Mediteran u čaši, a Blasius još čistiji (ubit će me lektori zbog ovog komparativa).
Blasius je, da pojasnim, bijelo vino napravljeno na način na koji se inače rade crna, pa ima jaču boju. Lijepo je nazvati je jantarnom, a ne narančastom, zato što nitko ne želi vina mutna poput narančina soka. I mirišu jantarna vina intenzivnije, ali i raskošnije nego klasična bijela. U Blasiusu se osjeti malo dima i cimeta, te je arome izvuklo vino iz drvenih bačvi, potom korica naranče pa naznaka čokolade. Kombinacija je to mirisa, napisao sam prije nekoliko godina kušajući ga prvi put, kao u griotti sa smokvom umjesto višnje, i nemam tome što dodati ni oduzeti.
Obitelj Crvik ima šest hektara vinograda, ponešto grožđa otkupljuju od kooperanata, i na godinu proizvedu između 40.000 i 50.000 litara vina. Imaju čak 13 etiketa i svjesni su da je to previše, pa u dogledno vrijeme planiraju ponudu svesti na pet. Njihovo vino o kojem se proteklih godina najviše pričalo je Vilin ples. Mješavina cabernet sauvignona, merlota i plavca malog kompleksno je, naprosto raskošno vino koje miriše po crnom bobićastom voću, čokoladi i začinima, a prijašnje su berbe osvajale i 95 bodova od 100 na ocjenjivanjima. Vile pomlađuju one koji ih gledaju kako plešu, pisao je Marin Držić, a tko smo mi da ne bismo vjerovali Vidri, kako su zvali dubrovačkog književnika. Vino Vilin ples svakako pomaže onome tko ga pije da se barem neko vrijeme osjeća mlađim, a kažu da se taj trenutak genijalnosti pojavljuje na prijelazu s prve na drugu butelju. Vilin ples 2011. bio je među najbolje ocijenjenim vinima u Hrvatskoj 2015. godine, a i berbe koje su slijedile na tom su tragu. Sad je u prodaji odlična 2017. kojoj se može „zamjeriti“ samo to što je premlada. Ne znači da nije spremna, ali s vremenom će biti bolja.
Iz te berbe su i jednosortna crna vina, merlot koji nosi naziv Negromant, cabernet sauvignon je Satir, a plavac mali Pomet. To su crnjaci s potpisom. Uglađeni poput gospara kakvi su Andro i Petar, a istovremeno puni strasti.