Godinu dana talijanski su financijski policajci pratili odlično organiziranu grupu prevaranata koji su loša sicilijanska crna vina prodavali u bocama iz Turske pod slavnom toskanskom etiketom Sassicaia. Etiketu su, kao i kutije, kapice za boce te papire u koji je svaka bila zamotana, savršeno krivotvorili Bugari. Početkom listopada uletjeli su u skladište pokraj Milana i uhitili 11 ljudi. Pronašli su oko 1000 kutija bocama spremnim za prodaju kupcima iz Rusije, Kine i Južne Koreje. Da je bila riječ o pravom vinu, svaka bi kutija, ovisno o tržištu, vrijedila između 1800 i 2400 eura, a prevaranti su ih prodavali po najmanje 500 eura.
Otac i sin, za koje sumnjaju kako su organizatori cijele prevare, su u kućnom pritvoru. Prisluškujući telefonske razgovore prije akcije, policajci su zaključili kako je 13-eročlana grupa zarađivala oko 400.000 eura na mjesec, no ne znaju koliko je dugo sve to trajalo. Zaplijenjena su vina na lažnim etiketama imala navedenu berbu 2015., jednu od najboljih u povijesti, a prava Sassicaia iz te godine u prodaji je od 2018. No pronašli su i krivotvorene etikete s oznakama ranijih berbi, sve do 2010. godine.
Sassicaia je legendarno i u svijetu iznimno cijenjeno vino. Prvo je od francuskih sorata uzgojenih u Bolgheriju u obalnom dijelu Toskane koje je bilo skuplje nego Brunello di Montalcino, čija je sirovina autohtoni sangiovese. S francuskim je sortama započeo 1948. markiz Mario Incisa della Rocheta, vlasnik vinarije San Guido. Isprva je radio vino od cabernet sauvignona za sebe i prijatelje, a prodavati ga je počeo 1968. Danas je Sassicaia, uz Tignanello i Ornellaiju, najpoznatiji „Supertoskanac“, kako zovu ponajbolja toskanska vina od internacionalnih sorata.
Nije to jedini pokušaj krivotvorenja slavnih vina. Europol je 2013. otkrio oko 400 krivotvorenih boca različitih berbi burgundijskog crnog pinota Domaine de La Romanée-Conti, koji je gotovo redovito prvi na listama najskupljih vina na svijetu. Malo je informacija o toj akciji izašlo u javnost, zna se samo da su bile krivotvorene berbe 2008. i 2009. te da su neki plaćali i 9000 eura po boci.
Domaine de la Romanée-Conti, kao i podjednako slavno bordoško vino Château Pétrus, krivotvorio je i Rudy Kurniawan, najveći vinski prevarant u ovom stoljeću. Sredinom 2014. osuđen je u SAD-u na 10 godina zatvora zbog prodavanja lažnih vina, a mora vratiti i 28,4 milijuna dolara ljudima koje je prevario. Kaže da za to novca nema. Ima i onih koji misle da mu je cijela priča namještena zato što je ponajbolja svjetska vina prodavao jeftinije nego drugi. Kao dokaz iznose činjenicu da je u njegovu privatnu podrumu pronađeno oko 5000 boca kojima je potvrđena autentičnost.
Kod nas razvikanih pokušaja krivotvorenja skupih vina nije bilo. Tržište je malo, svi se znaju i teško neka slavna boca može proći nezapamćeno. Ima, međutim, igrača koji krivotvore jeftina vina. Zna to i Državni inspektorat koji, samo iz sebi znanih razloga, podatke o tim prevarantima ne objavljuje.
Uglavnom je riječ o uvozu te prepakiravanju u plastičnu ambalažu s etiketama na kojima piše kako je vino hrvatsko. No vratimo se buteljama te činjenici da je znanje najbolja zaštita od krivotvorina.
Znalci su se smijali čovjeku koji je dao ogroman novac za petlitarsku bocu slavnog bordoškog vina Cheval Blanc navodno iz 1945., a takvih boca u Bordeauxu nije bilo do 1978. godine. Veličina je važna i kod nas, jer do osamdesetih godina prošlog stoljeća butelje su u pravilu imale zapremninu od 0,7 litara. Ako vam netko ponudi starije vino u današnjoj boci od 0,75 litara, priupitajte ga za zdravlje.