Angelo Mariani, punim imenom Ange-François Mariani (1838. – 1914.), bio je kemičar s Korzike. Oko 1860. godine pročitao je članak talijanskog liječnika i antropologa Paola Mantegazze o utjecaju lista koke na ponašanje ljudi. Mantegazza (1831. – 1910.) istraživao je puteve do sreće, prvenstveno ljubav, i bio je pionir seksualne medicine. Mariani je u njegovim djelima vidio ekonomski potencijal i uvezao velike količine lista koke iz Bolivije čiji je ekstrakt koristio u različitim prehrambenim proizvodima, a proslavio se i obogatio nakon što ga je umiješao u bordoško crno vino.
Nazvao ga je Vin Tonique Mariani i očarao brojne slavne ljude s obje obale Atlanskog oceana, ali i rusku carsku obitelj. Voljeli su ga američki predsjednici Ulysses S. Grant i William McKinley, izumitelj Thomas A. Edison, engleska kraljica Victoria, ruski car Aleksandar II., a pili su ga i pape Pio X. te Lav XIII. Emile Zola pisao je da je “izvor mladosti, života i energije”, a Alexandre Dumas sin da je “čisto zdravlje”, glumica Sarah Sarah Bernhardt govorila da mu duguje zdravlje i vitalnost, a Jules Verne kako mu to “prekrasno okrepljujuće vino produljuje život”. Možda je Verneu taj, kako su ga opisivali, “tonik koji pomaže pri liječenju anemije, depresije, gastritisa i ubrzava oporavak nakon bolesti” pomogao pri osmišljavanju svjetova o kojima je pisao, a nije ih mogao vidjeti. Verne je umro 1905. Godinu dana poslije američki zakoni su počeli ograničavati, a 1914. su i zabranili preparate na bazi opijata pa je nestalo najveće tržište i proizvodnja se ugasila. Ostali su brojni imitatori, među kojima je najpoznatiji farmaceut iz Atlante John S. Pemberton. On je 1885. predstavio French Wine Coca. Preteča današnje koka kole bilo je kokainom obogaćeno alkoholno piće. Prodavala se relativno dobro, ali kratko zato što su američke vlasti počele ograničavati prodaju alkohola. Pemberton je alkohol zamijenio šećernim sirupom, a kokain je navodno bio sastojak koka kole do 1914. Slučajno ili ne, riječ je o godini u kojoj je Angelo Mariani umro. Pemberton je odmah nastavio proizvodnju kole, a Vin Tonique Mariani tek se sad vraća na tržište. Predstavio ga je 2. siječnja 2017. Angelov nasljednik Christophe Mariani, a promovira ga i bolivijski predsjednik Evo Morales. Kokaina, naravno, u njemu nema pa nakon gutljaja nema euforije i nema ekstaze, ali ima dobrog raspoloženja.
Tvrtka Coca Vin Mariani danas ga radi od vermentina, bijele sorte vinove loze koja se uzgaja u Italiji, ponajviše na Sardiniji, te na obližnjem francuskom najvećem otoku Korzici. Pretpostavlja se da su vermentino Arapi donijeli u Španjolsku, gdje ga više gotovo i nema, ali s Iberijskog poluotoka raselili su ga sjeverozapadnim Mediteranom. Mirna bijela vina od vermentina imaju ugodne arome bijelog cvijeća te svježeg citrusnog voća. Okus im je pun i osvježavajući, s dobro uklopljenim izraženijim kiselinama. Uglavnom se pije mlado, no može i nekoliko godina lijepo putovati kroz vrijeme. Vin Mariani spada u neslužbenu kategoriju tonik vina (tonic wines) koja su se gotovo do kraja 19. stoljeća prodavala kao lijek. U njima su macerirali listove ili plodove različitih biljaka, a neka su bila i ojačana destilatima, ponajprije zato da se ne bi pokvarila na brodovima kojima su ih transportirali. Marianijev tonik nekad su zvali i Vin Tonique Mariani à la Coca de Peroum jer se tijekom španjolske kolonijalne vlasti područje današnje Bolivije nazivalo “gornjim Peruom”. Kod nas će prodaja Vin Tonique Marianija početi na internetskoj stranici cocavinmariani.com. Boca od pola litre stajat će malo manje od 40 eura.