Drukčija je klima, drukčije tlo, a drukčiji je i pogled na žlahtinu u Pavlomiru, u zaleđu Novog Vinodolskog, nego u Vrbničkom polju na Krku, koje je po toj staroj sorti vinove loze poznato. Zato je i vino drukčije. Žlahtina s Pavlomira lagana je poput vrbničke, no ima više svježine i mineralnosti i prekrasna je.
A prekrasno je i tamošnje vinogradarsko imanje koje su 1994. počeli uređivati prognanici iz Vukovara. Lozu su tamo kraj Bribira sadili još stari Grci, brinuli su o njoj Rimljani, a i Hrvati su, došavši na ove prostore, nastavili raditi vino. Tradiciju je prekinula filoksera, pošast koja je krajem 19. i početkom 20. stoljeća poharala vinograde. Vinodolska dolina je opustjela i takva je bila do Domovinskog rata. Vinogradari i vinari koje je nesreća otjerala iz Podunavlja nisu mogli ne raditi pa su tražili i dobili tu pustu zemlju na upravljanje. I napravili mali vinogradarsko-vinarski raj u kojem su, osim uzorno uređenog vinograda, podrum, kušaonica i prodavaonica vina te mnogih drugih hrvatskih pića i prehrambenih proizvoda, a pri kraju je i uređenje konobe.
U vinogradu dominira žlahtina koju su Vukovarci, pod vodstvom Miroslava Palinkaša, vratili u Vinodolsku dolinu. Od 30-ak hektara vinograda ova sorta Hrvatskog primorja je posađena na 12,5. Osim nje, fino uspijeva i cabernet sauvignon na 7,5 hektara, chardonnay raste na 6, a po hektar zauzimaju bijeli pinot, žuti muškat, frankovka te stolno grožđe. Od svake sorte rade posebno vino, od frankovke čak dva – crveno i ružićasto. Imaju i graševinu, no ne u Novom Vinodolskom, nego u Šarengradu kraj Dunava na četiri hektara.
Podrum je opremljen modernom tehnologijom, a cabernet sauvignon odležava i u drvenim bačvicama. Proizvedu do 150.000 litara na godinu. I prodaju. Zaliha u podrumu nema.
Dolina ima vrlo dobru klimu. Zahvaljujući hladnom strujanju zraka, leti su velike razlike između dana i noći što vinu daje ljepše arome. Ne treba ni previše prskati lozu jer je ti vjetrovi suše pa nema truleži. A da neka vina ne prodaju odmah, prvenstveno frankovku i cabernet sauvignon, nego da ih puste da odleže koju godinu, o Pavlomiru bi se više, češće i još ljepše pričalo.