Većina vinoljubaca portugizac doživljavaju kao mlado vino, no jučerašnje ocjenjivanje u Vinskoj kleti Kurtalj, svojevrsnom veleposlanstvu vinske regije Plešivica u Zagrebu, na Novoj Vesi, pokazalo je da se toj sorti isplati posvetiti više pozornosti.
Među 14 plešivičkih portugizaca u službenoj konkurenciji ocjenjivanja koje je organizirao Klub Vinske zvijezde, bilo je 10 mirnih mladih vina iz berbe 2016., jedno iz 2015. te tri pjenušca. Najbolju ocjenu, 86 bodova na listi do 100, dobio je Franjo Gregorić za zreli portugizac iz 2015. godine. Slijedila su dva pjenušca od portugisca. Onaj Zdenka Vučinića dobio je 85 bodova, a Franje Kolarića bod manje.
Dalje su se, po prosječnim ocjenama, s 82 boda plasirali pjenušac Griffon Krešimira Ivančića te mirni mladi portugisci ovogodišnje berbe obiteljskih vinarija Vučinić, Drago Damir Režek i Plešivica poljoprivredna zadruga.
Kome se 82 boda na listi do 100 čini malo, treba znati da Zavod za vinogradarstvo za 82 boda vina svrstava u vrhunsku kategoriju. Osim osnivača Vinskih zvijezda, specijaliziranih novinara i međunarodnih sudaca Željka Suhadolnika, Vitomira Andrića i Ive Kozarčanina, vina su ocjenjivali Franjo Francem, enolog i potpredsjednik Hrvatskog sommelier kluba, Ivan Dropuljić, osnivač i direktor Međunarodnog festivala vina i kulinarstva Vino.com, Damir Folnegović, autor kuharice “Blaževa gastro putovanja Hrvatskom” te domaćin, vinar Drago Kurtalj. Oni su u doigravanju birali i najbolji portugizac između tri mladih vina s najvišim ocjenama. Tu je titulu osvojio portugizac Plešivice poljoprivredne zadruge.
Nakon službenog dijela ocjenjivanja kušao se i 20-godišnji portugizac Badela 1862 iz arhive mr. Franje Francema koji je u toj tvrtki godinama bio i glavni enolog. Vinu je, naravno, prošlo vrijeme jer nije ni bilo pripremano za tako dugo odležavanje, no dalo se popiti. Štoviše, boja je bila živa, miris je pokazivao godine, što bi se moglo nazvati i mudrošću, a po okusu je, ipak, bilo samo staro. Treba ponoviti da je to bilo vino iz redovite berbe, kojem posebna briga nije bila posvećena ni u vinogradu ni i podrumu, te da je bilo jednostavno “zaboravljeno” u privatnoj arhivi. Ocjenjivanje je, kao što priliči, završilo plešivičkim specijalitetima: buncekom, krvavicama, kobasicama, restanim krumpirom, kiselim kupusom i domaćim kruhom.
To je i najbolje društvo mladim portugiscima. Pristaju i sarmi, pečenim guskama i patkama, masnijim mesnim jelima “sa žlicom” poput gulaša te pečenim kestenima.
Grožđe portugisca rano sazrijeva pa se mlada vina u obiteljskim gospodarstvima piju već u vrijeme berbe kasnijih sorata. Zato ga podjednako vole oni koji vino piju, jer mogu uživati u njegovoj mladosti, kao i oni koji vino rade jer ga lako prodaju i brzo naplate.
Portugizac je vino tamnocrvene boje, lijepe sortne arome i ugodnog blagog okusa, niskih kiselina te karakteristične lagane oporosti.
U mađarskom dijelu Baranje, oko grada Vilanja, od portugisca rade i ozbiljnija vina koja dobro podnose odležavanje. Pili smo tamo dobre portugisce stare 20 godina, a desetogodišnjaci su bili odlični. U obližnjem Pečuhu Mađari organiziraju i svjetsko prvenstvo vina od te sorte “Portugieser de Monde”.