Tezoro je blago koje škrti starac Skup veliča u istoimenoj komediji Marina Držića, a po tom su motivu u obiteljskoj vinariji Crvik iz Konavala nazvali vino od malvasije dubrovačke.
- Naš Tezoro je dubrovačko blago skriveno u Konavlima – rekao je Petar Crvik, enolog i sin osnivača vinarije Andre Crvika, predstavljajući malvasiju berbe 2015. u Vinskom klubu Klovićevi dvori.
Vino ima južnjački zlatnu boju, intenzivnu aromu cvijeća, voća, mediteranskog bilja i začina, izražene fine kiseline i vrlo je elegantno. Bit će odlična pratnja jelima od ponajbolje bijele ribe, rakova, kvalitetnijih školjaka…
- Malvasija dubrovačka spominje se u zakonu Dubrovačke Republike iz 1424. Bilo je to najbolje vino koje su vlasti dijelile drugim dvorovima kao darove. Njome su Dubrovčani “plaćali” i svoju slobodu, a Turci su je proglasili medicinom kako bi je mogli piti – ispričao je Petar Crvik dodajući kako se u Konavlima ime čita ma’vasia, s naglaskom na “va”.
Nekoliko konavoskih proizvođača na godinu puni oko 50.000 boca malvasije koja s istarskom malvazijom dijeli samo ime. Dok je istarska autohtona u dijelovima Hrvatske, Slovenije i Italije, dubrovačka je genetski ista kao i talijanske malvasia delle Lipari, malvasia di Sardegna i Greco di Gerace te španjolska malvasia de sitges. Čak 57 različitih malvazija raste na Mediteranu. Ime su dobile po grčkom gradu Monemvasia na Peloponezu. Kod nas u tu obitelj spada i maraština, odnosno rukatac, koju u Toskani zovu malvasia lunga ili malvasia del Chianti.
Petar Crvik predstavio je i Negromant 2013., fino i dugovječno vino od merlota, mješavinu crnih sorata Vilin ples 2011., Prošek 2011. od maraštine te Pomet iste godine. To je plavac mali koji je bio šampion prošlogodišnjeg Nacionalnog ocjenjivanja Vina Croatia. U čaši pokazuje koliko je dobro da s vinima od plavca barem tri-četiri godine pričeka do konzumacije. Ima 14,9 posto vrlo dobro uklopljenog alkohola, tanini su mu fino omekšali i vrlo je živa, okusa pa je pred njim još nekoliko godina lijepog starenja.