Muškat ruža 1992. Cattunar, Malvazija 1998. Kozlović, Chardonnay Anima 1998. Matošević, Misal Prestige 2001. Peršurić, Teran 2007. Benvenuti i Cabernet sauvignon 2010. Agrolagune šest je vina kojima je sommelier Emil Perdec ispričao povijest istarskog vinskog buma. Ne tim redom, naravno, jer vinska priča ima svoju kronologiju. Počelo je pjenušcem koji je istisnuo radgonsku Zlatnu peninu iz istarskih restorana, nastavilo se malvazijom koju su naručivali kao Kozlovića, ne znajući koja je sorta, te chardonnayom koji je postao sinonim za barrique.
Benvenutijev je teran prvi pokazao kako grubo grožđe daje fina vina, a Lagunin crnjak je bio primjer odlično udomaćene svjetske sorte i vina za svačiji ukus.
Najstarije, a posljednje posluženo vino bila je posveta istarskoj mirisnoj sorti čija slatka vina tek trebaju doseći slavu bijelog muškata koji zovu i momjanski.
Bila je to jedna od 24 radionice uoči Grand tastinga u Laubi, sajma sa stotinjak vinarija u prekrasnom prostoru nekadašnje jahaonice austrougarske vojske i jedinstvena prilika da se za samo 50 kuna, koliko je stajala ova šetnja kroz povijest, kušaju neka vina koja se mogu pronaći samo u vinarijama iz kojih potječu.
Saša Špiranec, organizator cijele desetodnevne priredbe, prošetao nas je s obje strane granice na Andama predstavljajući čileansku vinariju Montes i njihovu argentinsku “podružnicu” Kaiken, sommelier Željko Bročilović Carlos predstavio je devet rizlinga s njemačke rijeke Mosel, uz koju su najstrmiji vinogradi na svijetu, a rijetka prilika za upoznavanje nove hrvatske vinske regije bilo je kušanje “Uspon na K7”.
Naslov je najavljivao sedam vinarija s Komarne, položaja između Stona i Ploča, no četiri su zasad spremne za tržište. Predstavile su šest plavaca iz vrlo mladih vinograda, od kojih su oni iz vinarija Volarević i Rizman sasvim spremni za natjecanje s Pelješcem, Hvarom i Bračem. I sad, nema mjesta da se pobroje sve izvrsne radionice, ali ima želje da se cijela priča što prije ponovi.