ABC, odnosno Anything But Chardonnay ili “bilo što drugo”, česta je uzrečica u vinskim krugovima jer je tržište preplavljeno industrijskim vinima od te sorte koja, poput kole, nalikuju jedna drugima. Možda baš zato oduševljava svaki odmak od tog stila jednostavnih i svježih vina. Odličan je Chardonnay Principovac 2013. koji su Iločki podrumi ponudili predstavljajući vina nagrađena tijekom ove godine u Hrvatskoj i inozemstvu.
Moćno (14,5 posto alkohola) poluslatko vino iznimno je punog tijela, gotovo da se može gristi, a slatkoća se fino slaže s ugodnom gorčinom. Sommelier Darko Lugarić predložio ga je uz pačja prsa glazirana medom i narančinom koricom. Unatoč slatkoći, čini se da bi pristajao i uz tvrdi sir poput paškog te pršut.
Drugo iznenađenje bila je Graševina Velika berba 2011. Ime vina je poprilično ambiciozno, no odgovara kakvoći, strukturi, ali i potencijalu starenja. Grožđe je također s položaja Principovac. Zahvaljujući dugoj i toploj jeseni nakupilo je puno šećera, ali pritom i zadržalo dosta kiselina. Vino je tri mjeseca njegovano na kvascima, a potom tri godine sazrijevalo u drvenim bačvama (5000 litara) u starom podrumu iz 1450. godine ispod iločkog dvorca, u kojem su temperatura i vlaga idealne i konstantne.
Miriše na jabuku i kruh, okus mu je mek, topao i vrlo, vrlo suh. Iako je napunilo četiri godine, vino je vrlo mlado i čini se da će još dugo živjeti, odnosno postajati sve bolje, pa je savjet sakriti ga u podrum i zaboraviti na njega.
- Ako imaš nešto dobro, moraš to sakriti od vlasnika. To mi je rekao kolega nakon berbe. Odmah se vidjelo da će vino biti posebno, pa smo ga stvarno i sakrili. No sreća je i to što je vlasnik Juraj Mihaljević, nakon što smo mu ga ‘otkrili’ prepoznao viziju i podržao je – rekla je glavna enologinja Iločkih podruma Vera Zima.
Velika berba 2011. ima sasvim drukčiju etiketu od ostalih vina Iločkih podruma. Crna je, jednostavna, ali dojmljiva, slova kao da su utisnuta u nju, a ukrašena je crvenim voštanim pečatom.