Pjenušci su nam glavni posao, sve ostalo je igra, rekao je Zvonimir Tomac iz Donje Reke kraj Jastrebarskoga, koji sa suprugom Pavicom, snahom Martinom i sinom Tomislavom na godinu napuni 40.000 boca pjenušavih vina. Njihovi pjenušci dugo odležavaju, pa je u podrumu uvijek oko 100.000 boca s mjehurićima.
“Kakvo je to blago”, pomislio sam već nakon kušanja izvrsnog mladog Rosea od crnog pinota (90 posto) i chardonnaya iz berbe 2014. Manja količina nadasve osvježavajućeg pjenušca pripremljena je za ove blagdane, a većinu od 6000 boca njegovat će na kvascima do proljeća pa u promet pustiti tijekom ljeta.
Poslije tog finog pića dobrodošlice krenuo je u svijetu jedinstveni pjenušac čije je bazno vino njegovano u zakopanoj amfori.
- Nisu uvijek mlađi ljudi revolucionarniji. Tata je predložio da šampanjiziramo to vino iz 2010., a ja sam bio protiv. Bojao sam se da se tanini iz amfore neće dobro složiti s ugljičnim dioksidom – iskreno je rekao Tomislav Tomac.
Straha nije trebalo. To je veliko, posebno vino koje se fino složilo čak i s gulašem od junetine.
Potom su uslijedila vina odnjegovana u amforama iz boca, rizlinzi 2011. i 2009. te mješavine chardonnaya i desetak sorata iz vinograda starog 70-ak godina iz 2008. i 2007. Odskočili su rizling 2009. i mješavina iz 2008.
- Imali smo 5000 boca Amfore 2008. Još ih je 2500. Popili smo 2000, a prodali 500 – nasmijao nas je Tomislav Tomac te ponudio na kušanje i Rajnski rizling Amfora 2012. koji je još u bačvi. Ima prekrasan zaobljeni miris, a okus mu je ekstremno suh i rizlingovski rezak. Mogao bi i nadmašiti dosadašnje amfore.
Imaju Tomci i crni pinot iz amfore. U njoj je fermentirao i macerirao četiri tjedna, puno kraće nego bijela vina.
- Ne smije dulje jer bi počela malolaktička fermentacija i izgubio bi boju. Ne piše na etiketi da je iz amfore, ali od 2012. ga tako radimo – rekao je mlađi Tomac i lijepo popodne zaokružio Diplomatom, po mišljenju mnogih najboljim hrvatskim pjenušcem.