Dobrodošlica uz pjenušac, silvestarska večera u šest sljedova i pjenušac u ponoć uz glazbeni sastav Podvinčani pa noćenje, kasni doručak i, tko poželi, još jedan dan boravka uz malu doplatu. To nije ponuda hotela uz more nego vinarije Vuglec Breg kraj Krapine koju je Udruga za kulturu stola proglasila najboljim objektom kontinentalne Hrvatske za vinski turizam. Vuglec Breg nije samo vinarija. Pokraj središnje zgrade s restoranom imaju i nekoliko autohtonih zagorskih Hiža koje su iznutra moderno uređene, a nose primjerena imena: Lac, Mica, Dragec, Imbra i Jana. U njima je 37 kreveta u sedam soba i tri apartmana. A u vinskom podrumu je desetak finih vina pa na dočeku Nove godine, kao ni inače, nitko neće ostati žedan. Vuglec breg ima čak tri pjenušca. Bijeli Baronial uz voćne arome ima i one zrele šampanjske po kvascima i prepečencu. Osvježavajući ružičasti zove se Rozalia, lijepo miriše po malinama i jagodama, rade ga od crnog pinota i frankovke, a preporučuju kao aperitiv ili uz voćne deserte. Crveni pjenušac od cabernet sauvignona se i zove Crveni, miriše na šumsko voće, a pristaje pečenoj guski ili patki s pirjanim crvenim zeljem. Imaju i pet bijelih mirnih vina, od kojih je mirisavi muškat žuti slađi, te dva crvena. Za svakog ponešto. U kontinentalnoj Hrvatskoj priznanja su dobili i Iločki podrumi koji uz stari podrum na Dunavu nude finu hranu i vrlo pristojne sobe, a na Principovcu, ponajboljem vinogradarskom položaju, imaju luksuzan restoran i apartmane. Treća je bila još jedna zagorska vinarija, Bolfan Vinski vrh iz Hrašćine s prekrasnom drvenom hižom te odličnom pričom o vilama i vilenjacima koji plešu oko vrlo finih vina. Oni za Novu iznajmljuju cijelu kuću privatnim društvima, ali nude predblagdanske domjenke uz pucketanje vatre iz otvorenoga kamina, miris domaće kuhinje i ekološka vina. U primorskoj Hrvatskoj najboljim vinskim turističkim objektom proglašena je predivna vinarija Korta Katarina iz Orebića. Stisnuta je između mora i malog vinograda crljenka, stare hrvatske sorte koja je ista kao američki slavni zinfandel te talijanski primitivo, a jedan je od roditelja našega vinskog ponosa plavca malog. I taj crljenak miješaju s plavcem u Roseu, a ostala vina, plavce i pošip, rade od prvoklasnoga grožđa s Dingača i Postupa na Pelješcu te iz Čare na Korčuli. Ovo će priznanje dobiti značaj kad dovrše luksuzni hotel čija je zgrada uređena izvana i ukras je orebićke rivijere. Hotel, i to vrlo dobar, kao i odličan restoran, ima drugoplasirana vinarija Boškinac iz Stare Novalje na Pagu. A vlasnik Boris Šuljić zaslužan je za spašavanje stare sorte gegić, od koje radi odlična vina, ali najpoznatiji je po izvrsnoj crnoj mješavini koja se i zove Boškinac. Vinarija Alena Bibicha iz Plastova kraj Skradina je trećeplasirana. Uz gotovo 20 izvrsnih vina, poznati su i po nezaboravnim večerama koje u 15 slijedova priprema supruga Vesna. Tamo su, među ostalima, uživali Eva Longoria, Vladimir Medvjedev, Bill Gates (dvaput)…
Novinarsko priznanje za vinski turizam Udruge G. E. T. otišlo je na Korčulu, u vinariju Bire iz Lombarde. Poznata je po vinima od autohtonoga grka, a vinarija im je uređena poput etnosela pa nisu samo odlična vina razlog za posjet.
Za širenje vinske kulture ovogodišnje priznanje dobio je zagrebački Sherry’s coffe&wine lab.
Dobar start zove se priznanje za novu vinariju koje je ove godine osvojila obitelj Stručić iz Ludbrega. Imaju graševinu, chardonnay, rizling, portugizac, traminac te bijelu mješavinu sorti Ludbergina utjeha.
Priznanje za životno djelo dobili su Željko Suhadolnik, Mladen Horić i Marko Čolić iz časopisa Svijet u čaši.
- Nismo još umrli – prokomentirao je Suhi.
- Vi nikad ni nećete. Zato smo vam morali živima dodijeliti ovo priznanje – odgovorili su mu.