Grlić boce je četvrtast. Čep je povezan užetom koje je zapečaćeno voskom, a s užeta vise i škarice kojima ga treba prerezati. Etiketa je svilena. To je oprema jedinstvenog šampanjca Cuvée des Archives 2001. kuće Collard-Picard kojim su vlasnici i osnivači, bračni par Caroline Picard i Olivier Collard, iznenadili novinare predstavljajući se u vinoteci Bornstein u Zagrebu.
Nije samo po opremi poseban taj šampanjac. Bila je riječ o posljednjoj berbi iz vinograda posađenog 1923. Napunjeno je 8000 butelja, 400 magnuma od 1,5 litara i 120 trolitarskih jeroboama. Svaka boca, naravno, ima broj, a u Zagrebu je otvorena 2908. To je posebno pripreman šampanjac, za posebne prilike, a takvom su Caroline i Olivier ocijenili i ulazak na hrvatsko tržište.
Cijela priča o njihovoj šampanjeri je posebna.
– Samo dan nakon vjenčanja 1996. osnovali smo vinariju i primili se posla. Naše obje obitelji imaju dugu tradiciju proizvodnje šampanjaca, a mi smo htjeli napraviti nešto svoje. Od početka smo inzistirali na kvaliteti. Za bazna vina za naše šampanjce koristimo samo sok iz prvog prešanja, dakle, od grožđa koje nije prejako pristisnuto, a fermentacija i višegodišnje sazrijevanje je u drvenim bačvama – objasnio je Olivier.
Caroline je u brak unijela prestižni grand cru vinograd chardonnaya u mjestu Masnil-sur-Oger u regiji Côte des Blancs, a Olivier položaje u dolini Marne gdje raste najbolje grožđe od crnog pinota i mlinarskog pinota. Te tri sorte dopuštene su u proizvodnji šampanjaca, a omjeri ovise o vinaru i tipu vina. Ovo predstavljanje počelo je bijelim šampanjcem Cuvée Selection koji je napravljen samo od crnoga grožđa, i to iz dviju berbi. Iz 2009. je trideset posto vina koje je fermentiralo u drvenim bačvama, a iz 2010. godine 70 posto i ono je njegovano u inoksu.
Riječ je o osvježavajuće, voćnom, aperitivnom šampanjcu. Prestige Brut je mješavina čak četiriju berbi, od 2007. do 2010. U njemu je 50 posto chardonnaya te po 25 posto svakog pinota i to im je, istaknuo je Olivier, bestseler, odnosno najbolje prodavani šampanjac. Uslijedio je Dom Picard Grand Cru Blanc de Blancs. To je bijeli šampanjac od bijeloga grožđa, chardonnaya, te izvrsno pristaje uz plodove mora i riblja jela. Iznenađenje je bio ružičasti Cuvée Merveilles 2008., puno i zrelo vino koje treba piti iz puno šire čaše od šampanjskih te će pristajati uz crveno meso. Ime mu znači čudesan, a takav mu je i okus. Njega, nažalost, neće biti u prodaji kod nas. Bit će samo običan Rosé brut, još jedno osvježavajuće vino koje se može popiti čak i uz deserte od crvenoga bobičastog voća. A prije svilenog i zapečaćenog Cuvée des Archives Caroline i Olivier predstavili su i najbolje vino kuće – Essentiel 2006. Ta je godina, objasnio je Olivier, bila izvanredna te je grožđe imalo savršenu ravnotežu kiselina i sladora. Tad su ga napravili prvi put, a sljedeća je berba 2008., no ona još zrije u podrumu. I to je vino za veliku čašu, ali i za malo probrano društvo. Ma i sam taj raskošni šampanjac je dovoljno dobro društvo.
Šampanjera Collard-Picard ima oko 16 hektara vinograda i puni oko 120.000 boca šampanjca na godinu. U prodaju ide najviše 100.000 boca, a ostalo, kao mlada šampanjska kuća, spremaju u arhivu ili će ga koristiti za dodavanje vinu iz lošijih berbi. Šampanjci Collard-Picard nisu jeftini, ali neće biti ni najskuplji kod nas. Selection Brut u vinoteci Bornstein stoji 315 kuna, Rose Brut 337, Prestige Brut 378, Blanc de Blancs 441, a Essentiel 711 kuna.