Rođeni Zagrepčanin, čiji su se roditelji u metropolu doselili iz Brodskog Stupnika, a on se, kad je odrastao, tamo vratio raditi vina, navikao nas je, možda je bolje reći “navukao”, na dobre chardonnaye, graševine, sauvignone… Sad se, nakon 50 godina života i tri desetljeća bavljenja vinom, trudi “navući” nas i na malvaziju, a uskoro će i na pošip. Davor Zdjelarević prodao je donedavnim partnerima iz Rusije udio u Vinariji Zdjelarević koja je, osim vinograda i podruma, obuhvaćala hotel i restoran u Brodskom Stupniku, te krenuo u novu vinsku pustolovinu.
- Projekt sam nazvao difuzna vinarija. Vina radim s partnerima, kolegama vinarima iz raznih hrvatskih vinogorja, pod novom robnom markom Z. W. S. što je skraćenica od Zdjelarević Wine Selection. Koristim njihovu infrastrukturu, a nadzirem uzgoj grožđa i njegovu preradu – pojasnio je Zdjela, kako ga zovu, predstavljajući nova vina u restoranu Dobra vina u zagrebačkom Green Gold centru. I imena njegovih partnera jamče kvalitetu. Graševinu i chardonnay radi u suradnji s odličnom vinarkom Jasnom Antunović iz Erduta, crvena i ružičasta vina s Ilijom Zdravkom Jakobovićem, susjedom i prijateljem iz Brodskog Stupnika koji je sam poznat po odličnim kontinentalnim “crnjacima”, a malvaziju s također dobro znanim istarskim vinarom Alfredom Cossettom iz Kaštelira, mjesta u unutrašnjosti poluotoka, nekoliko kilometara od Novigrada.
Prvo je kušanje pokazalo da projekt ima budućnost. Svidjeli su se Light Sparkling Chardonnay, biser vino, pjenušavo s manjim tlakom od “pravih” pjenušaca i šampanjaca, zatim kasna berba od iste sorte koja je netom bila napunjena u boce i za nekoliko će mjeseci vjerojatno biti izvrsna te malvazija. Ugodan za pijuckanje je i Rosé Z. W. S.
- Ta se vina neće prodavati u trgovačkim lancima. Namijenjena su restoranima i biranim vinotekama. Cijene će biti između 45 i 60 kuna po butelji – rekao je Zdjelarević. Na sličan način, surađujući s lokalnim vinarima, planira početi i proizvodnju od autohtonih dalmatinskih sorti plavac mali i pošip te mnogima omiljenih vina od syraha, jedne od najrasprostranjenijih crnih sorti na svijetu. O syrahu pregovara s vinogradarima i vinarima iz Nadina, sela u zadarskom zaleđu poznatog po ekološkoj poljoprivredi. Vina Zdjelarević kakva smo dosad poznavali donedavni partner, a sad vlasnik vinarije u Brodskom Stupniku, pod tim će etiketama prodavati do kraja ove godine. Za ostale zalihe iz vinarije morat će osmisliti novo ime. Davor je zadržao svoj brend, kao i pravo proizvodnje svojih najboljih vina koja je punio pod imenom Nagual te popularnije linije svježih i razigranih vina Klink@ namijenjenih prije svega mladima. Pod tom podetiketom ponajviše je u klubove plasirao chardonnay, sauvignon, rajnski rizling, graševinu i rosé. Zadržao je i dio vinograda u Brodskom Stupniku. Rastanak s projektom u koji je uložio više od pola života nije, naravno, bio lagan.
- Emocije su bile protiv prodaje. Ipak se time bavim 30 godina, od kad sam dobio jackpot na životnoj lutriji, a to je moja supruga Višnja. Gradili smo sve od nule, a sad smo se s kćerima Injom i Klarom dogovorili da krenemo iznova. Ne idemo od početka jer smo riješili mnoge materijalne probleme pa će nam ova faza života i bavljenja vinom biti prije svega užitak – priča Zdjelarević. Dodaje kako planira sagraditi i novu, ne veliku poput one u Stupniku, ali reprezentativnu vinsku kuću u Jakovlju, odakle su roditelji supruge Višnje. Tamo će, kaže, raditi manje linije ekskluzivnih vina te primati goste.
A Zdjelarević ima i plan napraviti jedinstveno vino od bijelih sorti grožđa iz pet država nastalih na području bivše Jugoslavije. Uključit će, najavljuje, slovensku rebulu, hrvatske malvaziju, žlahtinu i pošip, bosanskohercegovačku žilavku, srpsku moravu i makedonsku tamjaniku.
Sve su sorte autohtone, neke su više, a neke manje poznate izvan granica država u kojima se uzgajaju. Sve daju prilično karakterna vina, ali različitih osobina, što je za ovakvu mješavinu dobro. Neka će tako osigurati arome, druga punoću, treća svježinu. Zdjelarević još pregovara s vinarima koji bi se uključili u projekt. Svaki od njih će odabrati svoje vino za Balkan Grand Cuvee, odnosno Veliku balkansku mješavinu, kako mu je radni naziv, a o omjerima će odlučiti svi zajedno nakon opsežnih kušanja.