Neke neobične kiseline “uveseljavaju” Rožicu, novi, mladi i svježi rosé vinarije Roxanich iz Kosinožića pokraj Poreča. Podsjećaju malo na kiseline u kontinentalnim slatkim vinima, izbornim berbama, na kiseline koje dulje traju i “oblije” su što ovom razigranom vinu od borgonje i terana može samo dati kvalitetu više. Rožica je dočekala goste na kušanju vina Roxanich kojim je u zagrebačkoj vinskoj galeriji Miva obilježena peta obljetnica od izlaska prvih butelja na tržište.
Čisti teran, teran s malo refoška i merlot počeli su se prodavati u studenom 2008., a vina su bila berbe 2005. Već je to pokazalo želju vlasnika Mladena Rožanića da vina što dulje sazrijevaju u njegovu podrumu. Dugo su i macerirala, što za crvena nije čudno jer tim postupkom, koji znači držanje kožica grožđa u moštu, vino dobiva boju. Kod bijelih vina maceracija također daje jaču boju, koja se u posljednje vrijeme i službeno opisuje kao narančasta, ali i sasvim drukčije te puno složenije mirise i okuse nego što ih imaju vina od brzo isprešanoga grožđa.
Takvim bijelim vinima treba malo više vremena da sazriju, da postanu skladna, no taj sklad poslije i dugo traje. Zato ne čudi da je zvijezda ovoga prošlotjednoga kušanja bio Chardonnay Milva iz 2008. godine, a s poštovanjem se pilo i malvaziju Classica 2006., jedno od prvih Rožanićevih bijelih vina. Takva vina imaju sve više poklonika. Bez obzira na to voljeli ih ili ne, nedvojbeno je da za dugu maceraciju, a neka su bijela vina poput dijela malvazije berbe 2011. u podrumu Roxanich na kožicama držali šest mjeseci, grožđe mora biti savršeno zdravo i što manje prskano. Dugom maceracijom iz grožđanih kožica vino izvlači i tvari koje blagotvorno djeluju na zdravlje. Zato su crvena vina “zdravija” od običnih bijelih, a bijela macerirana su negdje između na tom “iscjeliteljskom” putu.
Macerirana je čak i Malvazijica, ta prva neodležana malvazija ove vinarije. Šest dana na kožicama dalo joj je punoću, arome zrelog voća i ugodan slankasto-gorkasti okus. I to gotovo po cijeni običnih malvazija ostalih istarskih proizvođača. Butelja je u internetskoj trgovini tvrtke Miva 72,50 kuna. Toliko stoji i Rožica, a mladi crnjak Porco Rosso je 97,50 kuna. Butelje ostalih bijelih vina Roxanich su 142,50 kuna, a crvena 175,50.
Mladen Rožanić je u vinski biznis ušao 2004., isprva surađujući s vinogradarom Antunom Bankom iz Kosinožića. Tamo je uredio i podrum, a sljedećih godina su sadili nove vinograde pa danas na položajima Bačve i Bušure kraj Višnjana imaju 23 hektara.
Obrađuju ih ekološki, a i u podrumu izbjegavaju korištenje kemijskih sredstava te sve tehnološke intervencije koje mogu. Najmanje tri godine vina odležavaju u drvenim bačvama raznih dimenzija, a potom se dulje vrijeme u podrumu smiruju i u bocama. Osim butelja od 0,75 litara dio vina pune i u magnume (1,5 litara), dvostruke magnume (tri litre) te petlitarske boce. I to nije samo za fotografiranje. Te velike boce, u kojima vino ljepše stari nego u buteljama, mogu se i kupiti.
A četiri noviteta priprema vinarija Roxanich za sljedeću godinu. Prvi bi pred ljeto na tržište trebao izaći ružičasti pjenušac od borgonje začinjene s malo terana. Vlasnik Mladen Rožanić ne priznaje poistovjećivanje borgonje i frankovke. Tvrdi da je frankovka jedna vrsta gamaya, a borgonja druga.
Borgonje ima i u vinu Ines u crvenom, novoj mješavini crne malvazije, syraha, barbera, cabernet franca i lambrusca. Posveta je to Roxanichevoj supruzi. “Stara” Ines u bijelom je mješavina graševine (riesling italico), sauvignonassea (nekadašnji tokaj friulano), sauvignona, vermentina, prosecca te bijelog i sivog pinota.
Pjenušac blanc de blancs od chardonnaya već zrije, no na tržište će tek za nekoliko godina. A prije sljedećeg Božića stići će i Roxanich crni pinot. Bit će šestogodišnjak, grožđe je brano 2008.